Publikacje

Publikacje dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej,

ul. Chrobrego 40/41, Gniezno

JAK W GNIEŹNIE KRÓLÓW KORONOWANO

Ilustrowana książka dla dzieci o tematyce historycznej

Cena: 11,00 zł

TYSIĄC LAT TEMU W GNIEŹNIE

Ilustrowana książka dla dzieci o tematyce historycznej.

Cena: 11,00 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
CZASY WOJÓW I RYCERZY.

Książka z serii "Tu powstała Polska", przedstawia w formie szczegółowych ilustracji jak wyglądało uzbrojenie wojów i rycerzy.

Cena: 9,90 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
JAK BUDOWANO KOŚCIOŁY I PAŁACE?

Książka z serii "Tu powstawała Polska", której celem jest przybliżenie młodemu czytelnikowi kultury i życia Piastów. Na bogatych ilustracjach przedstawiono jak budowano kościoły i pałace.

Cena: 9,90 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
ŻYCIE W GRODZIE.

Książka z serii "Tu powstała Polska", której celem jest przybliżenie młodemu czytelnikowi kultury i życia Piastów. Jak wyglądały dawne grody, osady i miasta, jak wyglądała codzienność, gdzie mieszkali, jak
się ubierali, co jedli nasi przodkowie. Mnóstwo detali przedstawionych zostało na bardzo bogatych ilustracjach.

Cena: 9,90 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
NA DWORZE KRÓLA.

Książka z serii "Tu powstała Polska", przedstawia jak wyglądała codzienność na dworze.

Cena: 9,90 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
JAK MIESZKO CHRZEST PRZYJMOWAŁ

W serii "Tu powstała Polska" ukazuje się piąty tom. Jego publikacja związana jest z przypadającą w 2016 roku 1050 rocznicą chrztu Polski. Autor bardzo przystępnie i ciekawie opisuje czasy Mieszka I oraz okoliczności towarzyszące przyjęciu przez niego chrztu. Opisuje obrzędy, pisze o poganach i chrześcijanach, o świętach ludowych i kościelnych, o sztuce. Książka jest bogato ilustrowana.

Cena: 9,90 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
CZASY MNICHÓW I KLASZTORÓW.

Szósta z kolei książka w serii dla dzieci "Tu powstała Polska". Na Szlaku Piastowskim znajduje się wiele zabytków architektury związanych z funkcjonowaniem klasztorów w państwie Piastów. Autor poprzez ciekawą narrację i bogate ilustracje przybliża młodym czytelnikom ten mało znany świat. Jak powstawały klasztory, jak wyglądało w nich życie codzienne, co to jest reguła klasztorna, jakie sekrety kryje refektarz? Wiele interesujących informacji i ciekawostek dotyczących zakonników, m.in. benedyktynów, dominikanów, franciszkanów oraz zgromadzeń żeńskich.

Cena: 9,90 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
W CZASACH PIERWSZYCH PIASTÓW.

Książki z serii Tu powstała Polska cieszą się dużym zainteresowaniem młodych czytelników. Autor w sposób zwięzły i przystępny opowiada o państwie Mieszka I, o drużynie książęcej, o tym, jak wyglądały grody i życie w nich, o sztuce romańskiej, o zajęciach rzemieślników i kupców. Zachęca czytelnika do odwiedzenia muzeów Wielkopolski, gdzie znajduje się wiele zabytków pochodzących z czasów pierwszych Piastów. Opowieść wzbogacona jest bardzo plastycznymi ilustracjami.

Cena: 9,90 zł

TU POWSTAŁA POLSKA.
KRÓLOWIE I RYCERZE.

Ten tom zbiera najważniejsze i najciekawsze szczegóły dotyczące dawnego życia wojów, rycerzy, władców i królów. Kim byli pierwsi polscy wojownicy, jak wyglądało ich uzbrojenie i wczesne machiny wojenne. Czym jest łęczysko i jak pozyskiwano żelazo niezbędne do produkcji narzędzi? Wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w części poświęconej rycerzom i wojom.

Cena: 9,90 zł

POLAND WAS FOUNDED HERE
THE BIRTH OF POLAND.

It is an English version of a book about the beginnings of Poland. Author writes concisely and plainly about the kingdom of Mieszko I, prince’s team, living in a mediaeval city, Romanesque art and the work of craftsmen and tradesmen. The book encourages readers to visit museums in Wiekopolska (Greater Poland), where they can find monuments from the time of the first Piasts. The story goes with vivid and detailed illustrations.

Cena: 9,90 zł

MUZEALNY ZESZYT ĆWICZEŃ
PRZYGODY Z MIESZKIEM I.
PRZYGODY Z DOBRAWĄ.

Zeszyt ćwiczeń dla dzieci wydany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tym razem przez zagadki, zadania i łamigłówki przeprowadzi was Mieszko I lub Dobrawa.

Cena: 7,00 zł

DZIECIAKI NA SZLAKI

Przewodnik dla małych podróżników po powiecie gnieźnieńskim.

Cena: 12,90 zł

GNIEZNO - PRZEWODNIK

W przewodniku znaleźć można informacje o historii Gniezna, Wzgórzu Lecha, Katedry, zabytkach i muzeach. Zawiera sporo zdjęć, wizualizację średniowiecznego grodu, wałów czy Katedry. Przewodnik posiada również prostą mapkę centrum miasta.

Cena: 19,00 zł

GNIEZNO – WZGÓRZE LECHA

Przewodni zawiera szczegółowe informację na temat Katedry gnieźnieńskiej oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Cena: 15,00 zł

GNIEZNO – WZGÓRZE LECHA

Kompendium wiedzy o zabytkach sakralnych Gniezna. Największą część publikacji zajmuje dość szczegółowe omówienie Katedry Gnieźnieńskiej.

Cena: 12,00 zł

GNIEZNO – KATEDRA PRYMASOWSKA

Przewodnik w całości poświęcony Katedrze Gnieźnieńskiej. Zawiera wiele zdjęć wnętrza Katedry, kalendarium i opis kaplic, Drzwi Gnieźnieńskich, Konfesji Św. Wojciecha. Wersje językowe: polski, angielski, niemiecki

Cena: 8,00 zł

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA – MINI ALBUM

Publikacja w formie albumowej poświęcona rzeźbie architektonicznej gnieźnieńskiej Katedry.

Cena: 8,00 zł

DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE – MINI ALBUM

Publikacja w formie albumowej poświęcona w całości unikatowemu zabytkowi sztuki romańskiej w Polsce – Drzwiom Gnieźnieńskim.

Cena: 8,00 zł

SZLAK PIASTOWSKI – U ŹRÓDEŁ POLSKOŚCI

Ilustrowany przewodnik z mapami po Szlaku Piastowskim. Przewodnik zawiera: opis miejscowości na Szlaku Piastowskim, opis historyczny, Legendy, ciekawostki. Poza tym w przewodniku zawarte są liczne mapy i plany.

Cena: 19,00 zł

SZLAK PIASTOWSKI - PRZEWODNIK

W przewodniku podano najważniejsze informacje krajoznawcze o miejscowościach i obiektach położonych na szlaku. Wspomniano też o ciekawych miejscach wartych obejrzenia znajdujących się obok trasy zasadniczej. Szereg praktycznych informacji dotyczących bazy noclegowej, restauracji i możliwości komunikacyjnych są ułatwieniem dla turysty i autorskim wyborem miejsc godnych polecenia. Warto zaznaczyć, że autor jest uznanym znawcą tematyki historyczno-krajoznawczej Wielkopolski.

Cena: 30,00 zł

WIELKOPOLSKA - PRZEWODNIK

Przewodnik z tekstem Anny Plenzler, po wybranych atrakcjach regionu.
W przewodniku znajdują się szlaki tematyczne, zabytki, informacje praktyczne, plany miast i ponad 350 fotografii.

Cena: 25,00 zł

SZLAK PIASTOWSKI – ZABYTKI, ATRAKCJE, CIEKAWOSTKI

Przewodnik jest zaproszeniem do odwiedzenia i zapoznania się z perełkami turystycznymi, znajdującymi się na kujawsko-pomorskiej części Szlaku Piastowskiego.

Cena: 15,00 zł

13 POMYSŁÓW NA GNIEZNO I OKOLICE

Przewodnik w którym znajdują się informacje o najciekawszych miejscach i obiektach na ziemi gnieźnieńskiej.

Cena: 10,00 zł

WIELKOPOLSKA

Najważniejsze zabytki i miasta regionu, wspaniałe krajobrazy, malownicza przyroda. Miejsca o niezwykłej historycznej wadze, istotne wydarzenia, możne rody, Poznań, Gniezno, Rogalin, Kórnik – wszystko zebrane na pełnych uroku fotografiach Piotra Skórnickiego. Wydanie w wersji polskoangielskiej.

Cena: 19,00 zł

LEGENDY GNIEŹNIEŃSKIE

Zbiór legend związanych z Gnieznem i okolicami. W książce m.in. poznać można bliżej legendę o Orlim gnieździe, Królu wężów z pod Gniezna, Podziemnym Wawelu czy Martwych wojownikach w Gnieźnie.
Wszystkie legendy są napisane przystępnym językiem, zachęcającym do lektury. Zbiór legend uzupełniony kolorowymi ilustracjami.

Cena: 20,00 zł

LEGENDY GNIEŹNIEŃSKIE

Zbiór legend związanych z Gnieznem i okolicami. W książce m.in. poznać można bliżej legendę o Orlim gnieździe, Królu wężów z pod Gniezna, Podziemnym Wawelu czy Martwych wojownikach w Gnieźnie.
Wszystkie legendy są napisane przystępnym językiem, zachęcającym do lektury.

Cena: 12,00 zł

LEGENDY PIASTOWSKIE

„Odpowiedzi na pytania dotyczące naszej najwcześniejszej historii, a tym samym najodleglejszej, stanowiącej ciągłe tajemnice, szukać możemy w pięknych polskich legendach, mniej lub więcej znanych, mniej czy bardziej zapomnianych, przecież wartych przypomnienia.” – Danuta Szulczyńska

Cena: 18,00 zł

LEGENDY KRÓLEWSKIEGO MIASTA

Blisko 30 legend spisanych przez Dawida Junga o mieście Kłecko. Królewskie miasto Kłecko. Pewnie nawet spora część Klecczan nie jest świadoma królewskości tego uroczego miasteczka, które jak wieść głosi, założył Wełna –ulubiony rycerz legendarnego Lecha.

Cena: 25,00 zł

ENCYKLOPEDIA GNIEZNA I ZIEMI GNIEŹNIEŃSKIEJ

Jednotomowa encyklopedia stanowiąca kompendium wiedzy o Gnieźnie i regionie. Posiada 772 strony, zawiera 1430 haseł, 619 ilustracji, 74 rysunki i rekonstrukcje, 31 map, planów i szkiców, 9 tablic poglądowych.

Cena: 90,00 zł

SZLAK PIASTOWSKI W PRZEBUDOWIE.
STRUKTURA, ZARZĄDZANIE, OFERTA KULTUROWO-TURYSTYCZNA

18 publikacja z serii: Monografie o tematyce turystycznej.

Cena: 50,00 zł

WŁADYSŁAW BIAŁY – OSTATNI KSIĄŻĘ KUJAWSKI, NAJWIĘKSZY PODRÓŻNIK SPOŚRÓD PIASTÓW

Książka poświęcona bardzo ciekawemu życiu księcia Władysława Białego oraz jego podróżom. Napisana w sposób przystępny, który potrafi zainteresować każdego miłośnika historii.

Cena: 42,00 zł

„SPOTKAŁAM TYLU LUDZI, A NIE SPOTKAŁAM NIKOGO…”

Twórczość Anny Piskurz

Cena: 25,00 zł

POLSKA, ULUBIONA MASOCHISTKA EUROPY

"Gdy w XVIII wieku żegnano istnienie Polski, w zasadzie na Europie nie robiło to większego wrażenia. Czy w XXI wieku możliwa byłaby analogia? Wszak już kiedyś usłyszeliśmy, że nikt nie będzie umierał za Gdańsk. W tym miejscu wypadałoby zadać pytanie: a czy my sami mamy ochotę umierać dzisiaj za Donieck, Ługańsk lub Donbas, przecież tam też jest kawałek Europy?"

Cena: 35,00 zł

HONOR LONTRUSA

Jesień roku 1918 była szczególna. W Europie kotłowało się jak w tyglu, a
Polska nareszcie, po 123 latach niewoli, miała szansę odzyskać niepodległość. Jeszcze tylko Niemcy trwały na dawnych polskich ziemiach, gniotąc podkutym butem Wielkopolskę i Śląsk.

Cena ok. 35,00 zł

PIASTOWSKIE ORŁY

Czytelnik Piastowskich orłów stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu
gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia... i śmierci.

Cena ok. 35,00 zł

PIASTOWIE OD MIESZKA DO KAZIMIERZA

Przenieś się do średniowiecznego świata Piastów, pełnego waśni i namiętności.

Cena ok. 35,00 zł

PIASTOWIE

Autor przedstawia dzieje średniowiecznej Polski przez podróże z synem. To fascynujące połączenie wykładu historycznego i literatury podróżniczej, wędrówka po najważniejszych zabytkach średniowiecznej Polski, obficie wzbogacona mało znanymi faktami i anegdotami.

Cena ok. 35,00 zł

POLSKA W CZASACH PANOWANIA DYNASTII PIASTÓW

Polska w czasach panowania dynastii Piastów to szczegółowy opis dziejów historii Polski od X do XIV wieku z wątkami dotyczącymi także najważniejszych wydarzeń w krajach ościennych, które miały zasadniczy wpływ na polską historię.

Cena ok. 45,00 zł

PUBLIKACJE KAROLA SOBERSKIEGO

"Skarb Dziedzica" to pierwsza książka o powiecie gnieźnieńskim opowiadająca historię odnalezienia (i ponownego ukrycia) niezwykłych skarbów. Publikacja odsłania kulisy życia człowieka wielkiego formatu - Franciszka Saskowskirgo, człowieka dzisiaj niemal zupełnie zapomnianego. W prezentowanej książce sekrety przeplatają się z wydarzeniami II wojny światowej, skarby z ludzkimi dramatami, zbrodnie z dziełami sztuki, sensacje ze "strażnikami skarbów" A w tle tego wszystkiego kościół i pałac w Popowie Ignacewie.

 

"Złoto Dziedzica" opowiada o dalszych losach Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa i jego brata Antoniego, właściciela majątku Wyrobki, leżącego niedaleko Mogilna. Jest to kontynuacja niecodziennych wydarzeń, opisanych w książce "Skarb Dziedzica", które rozpoczęło się na pograniczu Wielkopolski i Kujaw w 1807 r. i trwają do dzisiaj. "Złoto Dziedzica" to kilka łamigłówek, z którymi czytelnik musi zmierzyć się sam.

 

Pałac w Zakrzewie koło Gniezna to jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce, do dzisiaj skrywająca wiele tajemnic i skarbów. "Tajemniczy Pałac Zakrzewo" to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca losy pałacu od jego wybudowania w 1872 r., do czasów współczesnych. Jest to fascynująca historia m.in. o ukrytych skarbach, skradzionych dziełach sztuki, czy tajemniczych wydarzeniach, które rozgrywały sie w pałacu w czasie II wojny światowej.

 

"Zapomniana zbrodnia" to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. Zbrodnię, która dzisiaj jest praktycznie zapomniana... Zbrodnię, która pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów "Dziekanki" może być dwu- lub trzykrotnie więcej.

Cena: 49,00 zł

KRYMINALNE GNIEZNO

Książka „Kryminalne Gniezno” to zbiór opowieści o mieszkańcach grodu Lecha, którzy popadli w konflikt z prawem, stali się ofiarami przestępstw lub byli ich świadkami. Opisywane przypadki rozciągają się od około połowy XIX wieku aż po moment wybuchu II wojny światowej.

Cena: 29,90 zł

MROCZNE GNIEZNO

„Mroczne Gniezno” to zbiór historii, które napisało samo życie - oto żona strzela do swojego męża, parobek zabija gospodarza chcącego posiąść jego żonę, młody chłopak oszukuje liczne kobiety w kilku miastach obietnicą ożenku, a na domiar złego jakaś „córa Koryntu” okrada swoich klientów. Takie właśnie było Gniezno okresu międzywojennego, które ładnie wygląda tylko na zdjęciach, ale rzeczywistość - jak można się przekonać - była o wiele bardziej prozaiczna.

Cena: 29,90 zł

Mapy

Cena: 7,00 zł

Cena: 11,00 zł

Cena: 13,00 zł

Cena: 13,00 zł

Cena: 11,00 zł

Cena: 11,00 zł

Cena: 11,00 zł

Cena: 11,00 zł

Cena: 11,00 zł

Cena: 11,00 zł

Oprócz powyższych publikacji Informacja Turystyczna w Gnieźnie oferuje bezpłatne foldery, ulotki, mapy i materiały promocyjne dotyczące noclegów, gastronomii, obiektów muzealnych i atrakcji kulturalnych z rejonu Gniezna, Powiatu Gnieźnieńskiego i Szlaku Piastowskiego. W punkcie dostępne są również pamiątki.