Gniezno - Muzea

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Mieści się przy ulicy Kostrzewskiego 1. Oficjalne otwarcie nastąpiło 21 marca 1983 roku. MPPP jest instytucją zajmującą się głównie dziedzictwem średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne takie jak: uzbrojenie, wyroby drewniane, naczynia z metalu i gliny. Placówka ta zajmuje się dokumentowaniem dziejów Gniezna, prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i edukacyjną w formie lekcji muzealnych.

 

Główna stała ekspozycja "Początki państwa polskiego"  jest multimedialną ekspozycją, która  pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy  w technice 2D, przez co w ciekawy dla wszystkich sposób prezentuje  powstanie polskiej państwowości. Oprócz wystaw stałych muzeum organizuje ekspozycje czasowe prezentujące zabytki od pradziejów, poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność.

 

Na placu za budynkiem muzeum znajduje się pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego

Muzeum Archidiecezjalne

Usytuowane jest na Wzgórzu Lecha  przy ul. Kolegiaty 2. Muzeum mieści się w kanoniach z XVIII wieku, powołane zostało w 1991 roku. Pod swoją opieką ma eksponaty sztuki sakralnej w tym  pochodzące ze skarbca katedralnego. W zbiorach muzeum znaleźć można Kielich Św. Wojciecha, Kielich królewski, bezcenne relikwiarze: św. Urszuli, św. Barbary,  relikwiarz w formie krzyża Jakuba z Sienna, a także kolekcję portretów trumiennych, tkanin liturgicznych, rzeźbę w drewnie oraz pamiątki prymasowskie.

Muzeum Archidiecezjalne

Parowozownia w Gnieźnie

Usytuowana przy ulicy Składowej, jest jednym z największych historycznych kompleksów kolejowych w Europie. Jej zabudowania powstały w okresie 1872-1945 i obrazują dzieje transportu kolejowego. Zobaczyć tu można takie obiekty jak obrotnice dla parowozów, drewniany żuraw węglowy, czy ogromny kran do tankowania lokomotyw. Choć parowozy opuściły to miejsce to wciąż można poczuć tu ducha dawnej kolei.

Dom Powstańca Wielkopolskiego

Powstał z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w Starym Ratuszu. Jest to miejsce symboliczne, gdyż to właśnie tutaj, patrząc z okien Starego Ratusza, 28 grudnia 1918 roku rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie. Opiekunem Domu Powstańca Wielkopolskiego jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

Dom Powstańca Wielkopolskiego

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej

Mieści się w  budynku dawnych koszar przy ulicy Wrzesińskiej 49b/4 . Jest to nowo powstałe muzeum  powołane przez Stowarzyszenie ClassiC Vetrean Motorcycle Club.  Prezentowane wystawy to: Polskie Motocykle Sokół - chwała i nostalgia, Garaż czyli co kryje rdza? oraz projekt towarzyszący: prezentację z cyklu "Kolekcje Mieszkańców Gniezna".

 

Zwiedzanie muzeum dostępne jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr  608 156 369.

fot. Leszek Nowak

Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka"

Jest to miejsce upamiętniające historię szpital. Zgromadzono w nim dokumenty przedstawiające dzieje placówki,  losy pacjentów i pracowników, fotografie i prace wykonane przez pacjentów.

 

Osoby zainteresowane zwiedzaniem proszone są o uzgodnienie terminu pod numerem telefonu (61) 423-85-00 wew. 512