Wycieczki
Oferty wycieczek
Aby ułatwić turyście podróż po historycznych zakątkach Szlaku Piastowskiego, umieszczone zostały tutaj przykładowe plany wycieczek po Szlaku Piastowskim. Zawierają one jedynie przykładowe trasy zwiedzania, które mogą być dowolnie modyfikowane i wykorzystywane dla potrzeb organizacji wycieczki. Dokumenty te przeznaczone są wyłącznie do użytku własnego turysty. Mają pomóc w ułożeniu własnego planu podróży po Szlaku Piastowskim. Autorem oraz pełnoprawnym twórcą poniższych dokumentów w rozumieniu polskiego prawa jest Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski". Prosimy o nie rozpowszechnianie udostępnianych tu planów wycieczek za odpłatnością oraz o nie rozpowszechnianie ich w zmienionej formie bez zgody Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski".
Jeżeli chcesz zwiedzić Szlak Piastowski i nie wiesz jak zaplanować wyjazd, które miejsce i kiedy najkorzystniej będzie odwiedzić, to mamy coś specjalnie dla Ciebie. Zamieszczone tutaj przykładowe plany wycieczek po Szlaku Piastowskim pomogą w zorganizowaniu wycieczki zarówno w gronie najbliższych jak i dla dużej grupy osób. Każdy znajdzie tu z pewnością coś dla siebie. Programy wycieczek zawierają jedynie przykładowe trasy zwiedzania, które mogą być dowolnie modyfikowane.
Dokumenty te przeznaczone są wyłącznie do użytku własnego turysty i nie stanowią ofert w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, podane ceny mogą ulec zmianie. Programy wycieczek mają pomóc w ułożeniu własnego planu podróży po Szlaku Piastowskim. Autorem oraz pełnoprawnym twórcą poniższych dokumentów w rozumieniu polskiego prawa jest Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski". Prosimy o nie rozpowszechnianie udostępnianych tu planów wycieczek za odpłatnością oraz o nie rozpowszechnianie ich w zmienionej formie.
-
Wybierz wycieczkę z listy
Akuratne rajzowanie po Gnieźnie z przewodnikiem
Rajzengi ze Szczunem
Czyli gwarowa opowieść o Gnieźnie
Szczun z Kareji czyli Jarek Mikołajczyk - urodzony Gnieźnianin, który od dziecka gada "po naszemu" znaczy jak rasowa Pyra. O swojej miłości do fyrtli, historycznego Gniezna opowiada oprowadzając w gwarze, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu żyła na każdym podwórku i za każdym winklem. Stara się opowiadać nie tylko o piastowskiej odległej przeszłości, ale też o latach świetności gnieźnieńskich przemysłowców i fabrykantów z przełomu XIX i XX wieku, oraz o wspaniałym okresie tuż po Powstaniu Wielkopolskim.
Niekiedy mówi z przymrużeniem oka o trudnej historii i poważnych sprawach. Natężenie słów gwarowych, dostosowuje do tego co potrafią zrozumieć oprowadzani. Odkrywa podróże sentymentalne zwłaszcza dla seniorów, dla których na moment zatrzymuje Gniezno, które bezpowrotnie odchodzi. Oprowadzanie w gwarze jest niepowtarzalna okazja poznania Gniezna z innej strony.
Czas zwiedzania ok. 1h
Koszt usługi przewodnickiej 300,00 zł
Trakt Królewski
Spacer po Trakcie Królewskim to lekcja historii o Pierwszej Stolicy Polski za pomocą posągów 5 - ciu pierwszych królów Polski, 15 królików nawiązujących do najważniejszych momentów i postaci z dziejów miasta, dwóch postaci z piastowskich legend, edukacyjnych makiety oraz tablic informacyjnych i interaktywnych infokiosków. Szlak turystyczny istnieje od 2018 roku. Trakt Królewski to idealna atrakcja na weekendowy wypad z rodziną.
Koncepcją Traktu Królewskiego jest pokazanie najciekawszych zabytków i miejsc Pierwszej Stolicy Polski, tak by turyści odwiedzający najciekawsze zabytki Wielkopolski (wśród których perłą jest gnieźnieńska katedra), docierali również do tych rzadziej odwiedzanych, takich jak kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca, Park Miejski, dawne koszary Pruskie, czy secesyjne kamienice w centrum miasta. Po szlaku oprowadzi Cię mobilna aplikacja "Królika Goń" oraz bezpłatny przewodnik, który dostępny jest w Informacji Turystycznej. Dzięki nim, spacer po szlaku jest również edukacyjną grą miejską, dla każdego.
Rzeźby królów:
- rzeźba króla Bolesława Chrobrego, ul. Chrobrego, przy Starym Ratuszu
- rzeźba króla Mieszka II, teren przy rondzie im. Chrztu Polski (skrzyżowanie ul. Kilińskiego i Grzybowo)
- rzeźba króla Bolesława Śmiałego, skwer przy ul. Dąbrówki i ul. Łubieńskiego
- rzeźba króla Przemysła II, park im. R. Kaczorowskiego (naprzeciw dworca PKP)
- rzeźba króla Wacława II Czeskiego, teren targowiska przy Placu J. Piłsudskiego
Rzeźby królików:
- postać "Królika"Kolejarza skwer przy ul. Pocztowej i ul. Chrobrego
- postać "Królika" Hokeisty teren parku im. gen. W. Andersa ? przy alejce od strony Gimnazjum nr 2
- postać "Królika" Żołnierza Pruskiego ul. Sobieskiego ? przy wejściu do budynku III LO
- postać "Królika" Powstańca Wielkopolskiego ? ul. Chrobrego, przy teatrze
- postać "Królika" Murarza ul. Grzybowo, przy ul. Dąbrówki
- postać "Królika" Medyka ul. św. Jana, przy Szkole Podstawowej nr 1
- postać "Królika" Napoleona ul. św. Wojciecha ? przy wejściu do Doliny Pojednania
- postać "Królika" Skryby ul. Franciszkańska ? między kościołem Franciszkanów a dawnym więzieniem
- postać "Królika" Woja Piastowskiego ul. Łaskiego ? przy wejściu na pl. św. Wojciecha
- postać "Królika" Bogatego kupca dziedziniec I LO
- postać "Królika" Strażaka al. Ks. Zientarskiego, nad jez. Jelonek
- postać "Królika" Rajcy Miejskiego narożnik ul. św. Wawrzyńca i ul. Stromej
- postać "Królika" Żużlowca na łuku pomiędzy Zielonym Rynkiem, a Pl. Piłsudskiego
- postać "Królika" Szofera narożnik ul. Warszawskiej i ul. Rzeźnickiej
- postać "Królika" Degustatora narożnik Rynku, przy ul. Chrobrego
Legendy:
- rzeźba ilustrująca legendę o Lechu, Park Piastowski nad jez. Jelonek, przy zejściu z ul. Poznańskiej (widok na Katedrę)
- rzeźba ilustrująca legendę o Piaście Oraczu, Park im. gen. W. Andersa w skarpie przy kaskadzie wodnej i grotach
Makiety:
- makieta z brązu, Katedra, narożnik ul. Tumska (przy księgarni archidiecezjalnej)
- makieta z brązu, Wzgórze Lecha, skwer im. Miasta Speyer
- makieta z brązu, Miasto lokacyjne, narożnik Rynku, przy ul. Farnej
- makieta z brązu, Współczesny układ urbanistyczny, narożnik ul. Chrobrego przy ul. Mieszka I
Interaktywne infokioski:
- budynek dworca PKP
- narożnik ul. Chrobrego i Łubieńskiego (przy przystanku autobusowym)
- Plac św. Wojciecha (przy parkingu turystycznym)
Tablice informacyjne:
- teren parku im. gen. W. Andersa przy ul. Sobieskiego, przy wejściu do parku
- skwer przy ul. Dąbrówki i ul. Łubieńskiego
- Park Piastowski przy auli I LO
- Park Piastowski przy jez. Jelonek przy schodach prowadzących do I LO i MPPP,
- narożnik ul. św. Wawrzyńca i ul. Stromej
- teren targowiska przy Placu J. Piłsudskiego
- na deptaku na ul. Chrobrego
- teren przy rondzie im. Chrztu Polski (skrzyżowanie ul. Kilińskiego i Grzybowo).
100 lat Niepodległości i Powstanie Wielkopolskie
Wycieczka z przewodnikiem - Marsz od Powstania do Niepodległości Szlakiem strategicznych punktów powstania wielkopolskiego w Gnieźnie.
To oprowadzanie w cyklu wycieczek związanych ze 100 leciem odzyskania niepodległości i 100 leciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W czasie wycieczki grupa wraz w przewodnikiem przemierzy Gniezno odnajdując i poznając miejsca i obiekty, w których rozegrały się wydarzenia najważniejsze dla wybuchu, przebiegu i sukcesu powstania wielkopolskiego w Pierwszej Stolicy Polski.
Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak niezwykłych wydarzeń świadkami były ulice i budynki, które codziennie mijają. Będzie to podróż śladami iskier, które w nocy 28 grudnia 1918 roku rozpaliły Gród Lecha płomieniem wolności, podtrzymanym i poniesionym dalej przez jego mieszkańców. Zainteresowane grupy poprowadzi przewodnik OT "Szlak Piastowski" Maciej Elantkowski z wykształcenia historyk, regionalista i aktywnie działający w Grupie Rekonstrukcji Historycznej Dragoner.
Gnieźnieńska przechadzka
Przebieg trasy: Katedra Gnieźnieńska - spacer po centrum/spacer Traktem Królewskim
Zwiedzanie rozpoczynamy przy pomniku Bolesława Chrobrego. Trasa zwiedzania zapoznaje nas ze wszystkimi najważniejszymi zabytkami Gniezna. Pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca tworzenia się chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego. Zwiedzamy wnętrze katedry z Drzwiami Gnieźnieńskimi (trwa około 1 godziny).
Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. W trakcie spaceru wplatany jest Trakt Królewski (najnowsza atrakcja Gniezna, posągi Królów i królików).
Czas zwiedzania ok. 2h
Koszt usługi przewodnickiej 250,00
U źródeł Państwa Polskiego
Przebieg trasy: Gniezno - Katedra Gnieźnieńska - spacer po centrum - Muzeum Początków Państwa Polskiego lub Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Długość trasy około 1,2 km
Zwiedzanie rozpoczynamy przy pomniku Bolesława Chrobrego. Trasa zwiedzania zapoznaje nas ze wszystkimi najważniejszymi zabytkami Gniezna. Pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca powstania pierwszego arcybiskupstwa na ziemiach polskich.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. W trakcie spaceru wplatany jest Trakt Królewski (najnowsza atrakcja Gniezna, posągi Królów i królików).
Kolejne na trasie jest Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
Lub
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - z ekspozycja sztuki sakralnej. Gdzie na szczególna uwagę zasługują zabytki ze skarbca katedralnego.
Czas zwiedzania ok. 3h
Koszt usługi przewodnickiej 320,00
Spacer z historią w tle
Przebieg trasy: Gniezno - Katedra Gnieźnieńska - Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - spacer po centrum - Muzeum Początków Państwa Polskiego
Długość trasy około 1,4 km
Zwiedzanie rozpoczynamy przy pomniku Bolesława Chrobrego. Trasa zwiedzania zapoznaje nas ze wszystkimi najważniejszymi zabytkami Gniezna. Pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca tworzenia się chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Po obejrzeniu Katedry Gnieźnieńskiej (wnętrze wraz z Drzwiami Gnieźnieńskimi), przechodzimy do Muzeum Archidiecezji.
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - z ekspozycja sztuki sakralnej. Gdzie na szczególna uwagę zasługują zabytki ze skarbca katedralnego.
Następnie przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Obecnie w trakcie spaceru wplatany jest Trakt Królewski (najnowsza atrakcja Gniezna, posągi Królów i królików).
Kolejne na trasie jest Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
Czas zwiedzania ok. 4h
Koszt usługi przewodnickiej 390,00
Nad Lednicą
Przebieg trasy: Ostrów Lednicki - Wielkopolski Park Etnograficzny
Długość trasy około 2 km.
Trasa zwiedzania jest prowadzona na terenie Muzeum Pierwszych Piastów Na Lednicy. Obejmuje ekspozycje prezentującą życie XVIII i XIX wiecznej wsi wielkopolskiej po Ostrów Lednicki niezwykle ważny dla tożsamości naszego narodu pod względem historycznym jak i religijnym.
Wycieczkę rozpoczynamy od Wielkopolskiego Parku Etnograficznego jednego z największych tego typu obiektów w Europie.
Wielkopolski Park Etnograficzny - skansen wsi Wielkopolskiej. Założenie tworzy naturalną wieś z zagrodami. Wieś z terenów XVIII I XIX historycznej Wielkopolski. Założenie uzupełnia drewniany kościółek, dwór z folwarkiem, karczma, wiatraki i młyn wodny.
Po zapoznaniu się z atmosfera dawnej wsi polskiej zmieniamy otoczenie na zdecydowanie starsze związane z początkami dynastii Piastów. A mianowicie udajemy się w stronę Ostrowa Lednickiego.
Ostrów Lednicki - Gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego w czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. A Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie , dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.
Czas zwiedzania ok. 3h
Koszt usługi przewodnickiej 320,00
W krainie księcia Mieszka
Przebieg trasy: Gniezno - Ostrów Lednicki
Długość trasy około 17 km.
Trasa wycieczki opiera się głównie na miejscach związanych z początkami państwowości polskiej oraz na tematyce związanej z początkami chrześcijaństwa na ziemiach Polskich (opcjonalnie Ostrów Lednicki zastępujemy Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym).
Zwiedzanie rozpoczynamy w Gnieźnie pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca powstania pierwszego arcybiskupstwa na ziemiach polskich.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia - Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski.
Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Kolejne na trasie jest Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
Lub
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - z bogatą ekspozycją sztuki sakralnej. Gdzie na szczególną uwagę zasługują zabytki ze skarbca katedralnego.
Wyjeżdżamy z Gniezna i trasą na Poznań kierujemy się do Ostrowa Lednickiego.
Ostrów Lednicki - Gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego w czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. A Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie , dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.
Czas zwiedzania ok. 5h
Koszt usługi przewodnickiej 460,00
Na królewskim trakcie
Przebieg trasy: Katedra Gnieźnieńska - Ostrów Lednicki
Długość trasy około 17 km.
Trasa wycieczki to skrócona wersja trasy Gniezno- Ostrów Lednicki łączy w sobie miejsca związane z początkami chrześcijaństwa na ziemiach Polskich (opcjonalnie Ostrów Lednicki zastępujemy Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym)..
Zwiedzanie rozpoczynamy w Gnieźnie pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsce powstania pierwszego arcybiskupstwa na ziemiach polskich.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski.
Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Wyjeżdżamy z Gniezna trasą na Poznań kierujemy się do Ostrowa Lednickiego.
Ostrów Lednicki - Gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego w czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. A Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie , dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.
Opcjonalnie Wielkopolski Park Etnograficzny jeden z największych tego typu obiektów w Europie.
Wielkopolski Park Etnograficzny - skansen wsi Wielkopolskiej. Założenie tworzy naturalną wieś z zagrodami. Wieś z terenów XVIII I XIX historycznej Wielkopolski. Założenie uzupełnia drewniany kościółek, dwór z folwarkiem ,karczma, wiatraki i młyn wodny.
Czas zwiedzania ok. 3h
Koszt usługi przewodnickiej 320,00
Lednicka opowieść
Przebieg trasy: Wielkopolski Park Etnograficzny- Ostrów Lednicki-Pola Lednickie
Długość trasy około 10 km
Trasa zwiedzania jest bardzo różnorodna. Prowadzi nas przez różne miejsca od wsi wielkopolskiej przez Ostrów Lednicki niezwykle ważny dla tożsamości naszego narodu pod względem historycznym jaki i religijnym po Pola Lednickie nawiązujące do osoby Papieża Polaka.
Wycieczkę rozpoczynamy od Wielkopolskiego Parku Etnograficznego jednego z największych tego typu obiektów w Europie.
Wielkopolski Park Etnograficzny - skansen wsi Wielkopolskiej. Założenie tworzy naturalną wieś z zagrodami. Wieś z terenów XVIII I XIX historycznej Wielkopolski. Założenie uzupełnia drewniany kościółek, dwór z folwarkiem, karczma, wiatraki i młyn wodny.
Po zapoznaniu się z atmosfera dawnej wsi polskiej zmieniamy otoczenie na zdecydowanie starsze związane z początkami dynastii Piastów. A mianowicie udajemy się w stronę Ostrowa Lednickiego.
Ostrów Lednicki - Gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego w czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. A Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie , dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.
Po zakończeniu zwiedzania znowu przenosimy się już tym razem do czasów nam współczesnych i udajemy się w stronę Pól Lednickich.
Pola Lednickie - z Bramą Rybą zwana również Bramą Trzeciego Tysiąclecia. To rzeźba w formie bramy. Kształt bramy nie jest przypadkowy gdyż ryba była symbolem Chrystusa. Pola Lednickie to również miejsce corocznych spotkań młodzieży oraz seniorów.
Czas zwiedzania ok. 5h
Koszt usługi przewodnickiej 460,00
Przygoda nad Lednicą
Przebieg trasy: Gniezno - Ostrów Lednicki - Wielkopolski Park Etnograficzny
Długość trasy około 17 km.
Trasa wycieczki łączy w sobie różne tematyki i okresy historyczne. Częściami składowymi trasy są miejsca związane z początkami państwowości i chrześcijaństwa na ziemiach Polskich oraz jako przeciwwaga życie wiejskie z okresu XVIII w na terenach historycznej Wielkopolski.
Zwiedzanie rozpoczynamy w Gnieźnie pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca powstania pierwszego arcybiskupstwa na ziemiach polskich.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia - Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Obecnie w trakcie spaceru wplatany jest Trakt Królewski (najnowsza atrakcja Gniezna, posągi Królów i królików).
Kolejne na trasie jest Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D - (opcjonalnie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)
Wyjeżdżamy z Gniezna trasą na Poznań kierujemy się do Ostrowa Lednickiego.
Ostrów Lednicki - Gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego w czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. A Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie , dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.
Po zakończeniu zwiedzania przenosimy się na teren Wielkopolskiego Parku Etnograficznego jednego z największych tego typu obiektów w Europie.
Wielkopolski Park Etnograficzny - skansen wsi Wielkopolskiej. Założenie tworzy naturalną wieś z zagrodami. Wieś z terenów XVIII I XIX historycznej Wielkopolski. Założenie uzupełnia drewniany kościółek, dwór z folwarkiem ,karczma, wiatraki i młyn wodny.
Czas zwiedzania ok. 6h
Koszt usługi przewodnickiej 530,00
Tu powstała Polska
Przebieg trasy: Gniezno - Katedra Gnieźnieńska - spacer po centrum - Muzeum Początków Państwa Polskiego - Gród Pobiedziska
Długość trasy około 24 km
Zwiedzanie rozpoczynamy w Gnieźnie przy pomniku Bolesława Chrobrego.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia - Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Obecnie w trakcie spaceru wplatany jest również Trakt Królewski (najnowsza atrakcja Gniezna, posągi Królów i królików). Kolejne na trasie jest Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
Następnie udajemy się w stronę Pobiedzisk.
Gród Pobiedziska - współczesna drewniana forteca z unikalną wystawą machin oblężniczych od czasów rzymskich po średniowiecze w naturalnej skali z możliwością poznania funkcjonowania każdej z machin. Gród Pobiedziska stanowi wyjątkową atrakcję dla dzieci i dorosłych.
Czas zwiedzania: ok. 5h
Koszt usługi przewodnickiej: 460,00 zł
Od Bazyliki Prymasowskiej do Parowozowni
Przebieg trasy: Katedra Gnieźnieńska - spacer po centrum - Parowozownia
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Obecnie w trakcie spaceru wplatany jest również Trakt Królewski (najnowsza atrakcja Gniezna, posągi Królów i królików).
Kolejna na trasie zwiedzania jest Parowozownia.
Parowozownia w Gnieźnie usytuowana przy ulicy Składowej, jest jednym z największych historycznych kompleksów kolejowych w Europie. Jej zabudowania powstały w okresie 1872-1945 i obrazują dzieje transportu kolejowego. Zobaczyć tu można takie obiekty jak obrotnice dla parowozów, drewniany żuraw węglowy, czy ogromny kran do tankowania lokomotyw. Choć parowozy opuściły to miejsce to wciąż można poczuć tu ducha dawnej kolei.
Czas zwiedzania ok. 3h
Koszt usługi przewodnickiej 320,00
Od Grodu do osady
Przebieg trasy: Katedra Gnieźnieńska - Biskupin
Długość trasy około 36 km.
Trasa to skrócona wersja trasy Gniezno- Biskupin podczas oprowadzania odwiedzamy miejsca które na trawle związane są ze Szlakiem Piastowskim.
Zwiedzanie rozpoczynamy w Gnieźnie pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca powstania pierwszego arcybiskupstwa na ziemiach polskich.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia - Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości oraz zabytek trwale związany z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski.
Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Wyjeżdżając z Gniezna kierujemy się w stronę Biskupina.
Biskupin - zwiedzanie rozpoczynamy od osady warownej typu bagiennego której powstanie datuje się na lata 747-722 p.n.e. a zamieszkana była przez ludność kultury łużyckiej. I jest to niewątpliwie najważniejsza atrakcja Biskupina jednak to nie wszystko. W Biskupinie zrekonstruowano wioskę wczesnośredniowiecznej. Gdyż jak się okazało na tym obszarze odkryto także pozostałości kompleksu osadniczego z wczesnego średniowiecza - z IX-XI wieku. W tym okresie funkcjonował tu niewielki gród na samym półwyspie jeziora biskupińskiego, a towarzyszyła jemu wioska oraz zorganizowane zaplecze gospodarcze i produkcyjne.
Czas zwiedzania ok. 4h
Koszt usługi przewodnickiej 390,00
Stary trakt
Przebieg trasy: Ostrów Lednicki - Gniezno - Biskupin
Długość trasy 55 km
Podczas tej wycieczki odwiedzamy miejsca które na trawle związane są ze Szlakiem Piastowskim a zabytki zostają w naszej pamięci na długi czas.
Zwiedzanie rozpoczynamy od Ostrowa Lednickiego zespołu grodowego z X-XI w miejsca przyjęcia chrztu Polski.
Ostrów Lednicki - Gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego w czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. A Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie , dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.
Z Ostrowa Lednickiego przejeżdżamy do Gniezna gdzie zwiedzanie rozpoczynamy od najcenniejszego zabytku miasta jakim jest Katedra.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Gniezno jest też miejscem powstania pierwszego arcybiskupstwa na ziemiach Polskich.Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Następnie przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Obecnie w trakcie spaceru wplatany jest również Trakt Królewski (najnowsza atrakcja Gniezna, posągi Królów i królików).
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
(opcjonalnie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)
Wyjeżdżając z Gniezna kierujemy się w stronę Biskupina.
Biskupin - zwiedzanie rozpoczynamy od osady warownej typu bagiennego której powstanie datuje się na lata 747-722 p.n.e. a zamieszkana była przez ludność kultury łużyckiej. I jest to niewątpliwie najważniejsza atrakcja Biskupina jednak to nie wszystko. W Biskupinie zrekonstruowano wioskę wczesnośredniowiecznej. Gdyż jak się okazało na tym obszarze odkryto także pozostałości kompleksu osadniczego z wczesnego średniowiecza ? z IX-XI wieku. W tym okresie funkcjonował tu niewielki gród na samym półwyspie jeziora biskupińskiego, a towarzyszyła jemu wioska oraz zorganizowane zaplecze gospodarcze i produkcyjne.
Czas zwiedzania ok. 8h
Koszt usługi przewodnickiej 670,00
Perły romańskiej architektury
Przebieg trasy: Gniezno - Mogilno - Strzelno - Kruszwica
Długość trasy około 66 km.
Trasa wycieczki przebiega przez miejsca w których po dziś dzień zachowały się jedne z najstarszych i najcenniejszych zabytków romańskich na ziemiach polskich.
Zwiedzanie rozpoczynamy w Gnieźnie pierwszej historycznej stolicy Polski i pierwszego na ziemiach polskich arcybiskupstwa.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna - gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Kolejne na trasie jest Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
(opcjonalnie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)
Wyjeżdżamy z Gniezna kierując się w stronę Mogilna przekraczając granice województw Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego.
Mogilno - na szczególna uwagę zasługuje tutaj zespół klasztorny benedyktynów z 2 poł. XI w. Był jednym z pierwszych i największych klasztorów w Polsce nic wiec dziwnego, że kryje w sobie skarby. Romańskie filary z XI w. późnogotyckie sklepienie kryształowe czy stalle z rzeźbami. Po zapoznaniu się z atrakcjami turystycznymi Mogilna wyruszamy w kierunku Strzelna.
Strzelno - początki miasta wiążą się z założeniem w tym miejscu klasztoru norbertanek. Zwiedzanie rozpoczynamy od Kościoła św. Trójcy w którym zobaczymy najcenniejszy zabytek Strzelna. Wykonane z piaskowca bogato zdobione słynne kolumny romańskie z XII w. które przedstawiają zalety i wady ludzkie.
Następnie przechodzimy do kościoła św. Prokopa. Jest to rotunda wykonana z granitowych kamiennych ciosów z okresu romańskiego z kwadratowym prezbiterium oraz dwoma półkolistymi absydami. Wyjeżdżając ze Strzelna kierujemy się w stronę ostatniego punktu programu jakim jest Kruszwica.
Kruszwica - zwiedzanie rozpoczynamy od romańskiej Kolegiaty pw. Św. Piotra i Pawła pochodząca z początku XII w. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na granitową chrzcielnicę romańska z przełomu XII i XII w.Następnie udajemy się na Mysia Wieżę która według legendy była siedzibą złego księcia Popiela a rzeczywistości jest ceglaną wieżą która jest pozostałością po zamku Kazimierza Wielkiego. W Kruszwicy istnieje również możliwość rejsu statkiem po Gople.
Czas zwiedzania ok. 8h
Koszt usługi przewodnickiej 670,00
Wycieczki uwzględniające 1050 rocznicę Chrztu Polski
W poszukiwaniu miejsca Chrztu Polski
Chrystianizację państwa Piastów zapoczątkował osobisty chrzest Mieszka I, który miał miejsce w 966 r. prawdopodobnie zgodnie z ówczesnym obyczajem w Wielką Sobotę, 14 kwietnia na terenie państwa Piastów. Źródła pisane nie odnotowały dokładnego miejsca tego wydarzenia. Prawdopodobnymi miejscami gdzie władca mógł przyjąć chrzest był Ostrów Lednicki lub Ostrów Tumski w Poznaniu. Za czasów Mieszka I stolicą państwa było Gniezno. Ze względu na zbliżającą się 1050 rocznicę Chrztu Polski proponujemy Państwu wycieczkę w poszukiwaniu miejsca Chrztu Polski, który zapoczątkował naszą państwowość.
Wariant I
Trasa: Gniezno - Ostrów Lednicki - Poznań
Spotkanie z przewodnikiem przy pomniku Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek Gniezna. Jest to miejsce koronacji pięciu królów Polski a także miejsce w którym znajdują się relikwie Św. Wojciecha. Obecny kształt Katedra Gnieźnieńska nabrała w XIV w. Jest to trójnawowa, gotycka budowla. W jej wnętrzach zobaczyć można słynne romański Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. opowiadające historię życia Św. Wojciecha.
Po zwiedzaniu Katedry przechodzimy do centrum miasta, gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Następnie udajemy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 500 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
Z Gniezna udajemy się na Ostrów Lednicki.
Ostrów Lednicki - zespół osadniczy z X-XI wieku leżący na wyspie jeziora Lednickiego, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład osady wchodzi zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest.
Opuszczamy Ostrów Lednicki i udajemy się w stronę Poznania.
Ostrów Tumski - najstarsza część Poznania. Zespół grodowy na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Ważniejszym zabytkiem Ostrowa jest znajdująca się tam Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której podziemiach odnaleziono stację misyjną z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, ze to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski.
Czas zwiedzania ok. 8h
Koszt usługi przewodnickiej 670,00 zł
Wariant II
Trasa: Gniezno- Ostrów Lednicki - Pola Lednickie - Poznań
Spotkanie z przewodnikiem przy pomniku Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek Gniezna. Jest to miejsce koronacji pięciu królów Polski a także miejsce w którym znajdują się relikwie Św. Wojciecha. Obecny kształt Katedra Gnieźnieńska nabrała w XIV w. Jest to trójnawowa, gotycka budowla. W jej wnętrzach zobaczyć można słynne romański Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. opowiadające historię życia Św. Wojciecha.
Następnie udajemy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 500 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
Z Gniezna udajemy się na Ostrów Lednicki.
Ostrów Lednicki - zespół osadniczy z X-XI wieku leżący na wyspie jeziora Lednickiego, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład osady wchodzi zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest.
Następnie udajemy się w kierunku Pól Lednickich.
Pola Lednickie - miejsce corocznych spotkań młodzieży Lednica 2000. Pola Lednickie leżą nad jeziorem Lednickim nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano na organizację spotkań religijnych ze względu na bliskość prawdopodobnego miejsca Chrztu Polski - Ostrowa Lednickiego.
Opuszczamy Pola Lednickie i udajemy się w stronę Poznania.
Ostrów Tumski - najstarsza część Poznania. Zespół grodowy na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Ważniejszym zabytkiem Ostrowa jest znajdująca się tam Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której podziemiach odnaleziono stację misyjną z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, ze to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski.
Czas zwiedzania ok. 8h
Koszt usługi przewodnickiej 670,00 zł
Wariant III
Trasa: Gniezno - Ostrów Lednicki - Pola Lednickie
Spotkanie z przewodnikiem przy pomniku Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek Gniezna. Jest to miejsce koronacji pięciu królów Polski a także miejsce w którym znajdują się relikwie Św. Wojciecha. Obecny kształt Katedra Gnieźnieńska nabrała w XIV w. Jest to trójnawowa, gotycka budowla. W jej wnętrzach zobaczyć można słynne romański Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. opowiadające historię życia Św. Wojciecha.
Po zwiedzaniu Katedry przechodzimy do centrum miasta, gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa dalej dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Następnie udajemy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego
Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - "Początki państwa polskiego" to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 500 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 3D.
Z Gniezna udajemy się na Ostrów Lednicki.
Ostrów Lednicki - zespół osadniczy z X-XI wieku leżący na wyspie jeziora Lednickiego, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład osady wchodzi zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest.
Z Ostrowa Lednickiego kierujemy się w stronę Pól Lednickich.
Pola Lednickie - miejsce corocznych spotkań młodzieży Lednica 2000. Pola Lednickie leżą nad jeziorem Lednickim nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano na organizację spotkań religijnych ze względu na bliskość prawdopodobnego miejsca Chrztu Polski ? Ostrowa Lednickiego.
Czas zwiedzania ok. 6h
Koszt usługi przewodnickiej 530,00 zł
Wariant IV
Trasa: Ostrów Lednicki - Pola Lednickie - Poznań
Spotkanie z przewodnikiem na Ostrowie Lednickim
Ostrów Lednicki - zespół osadniczy z X-XI wieku leżący na wyspie jeziora Lednickiego, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład osady wchodzi zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest.
Z Ostrowa Lednickiego udajemy się w kierunku Pól Lednickich.
Pola Lednickie - miejsce corocznych spotkań młodzieży Lednica 2000. Pola Lednickie leżą nad jeziorem Lednickim nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano na organizację spotkań religijnych ze względu na bliskość prawdopodobnego miejsca Chrztu Polski - Ostrowa Lednickiego.
Opuszczamy Pola Lednickie i udajemy się w stronę Poznania.
Ostrów Tumski - najstarsza część Poznania. Zespół grodowy na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Ważniejszym zabytkiem Ostrowa jest znajdująca się tam Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której podziemiach odnaleziono stację misyjną z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, ze to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski.
Stary Rynek w którego centralnej części umieszczono renesansowy ratusz ze słynnymi koziołkami poznańskimi, wagę miejską, domki budniczych pochodzące z pierwszej połowy XVI w., sukiennice i odwach.
Czas zwiedzania ok. 6h
Koszt usługi przewodnickiej 530,00 zł
Starodruki - Archiwum Archidiecezjalne
Przedstawiamy Państwu specjalną ofertę Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski"
we współpracy z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie
Oferujemy Państwu możliwość zapoznania się z najstarszymi i najciekawszymi zabytkami piśmiennictwa polskiego. Odwiedzający archiwum goście, będą mieli możliwość obejrzenia wybranych rękopisów, starodruków, inkunabułów znajdujących się w zasobach archiwum. Niniejsza prezentacja połączona będzie z prelekcją dotyczącą historii piśmiennictwa i archiwum archidiecezjalnego oraz prezentowanych zabytków.
Zasób Archiwum Archidiecezjalnego liczy obecnie około 2 500 metrów bieżących archiwaliów i książek, w tym około 80 000 samych książek.
Wszystkich zainteresowanych powyższą ofertą zapraszamy do zamówień - kontakt:
OT "Szlak Piastowski" (Informacja Turystyczna)
tel. (61) 428-41-00, kom. 781-999-912
mail: it@szlakpiastowski.com.pl, info@szlakpiastowski.com.pl
Cennik:
Grupa do 20 osób - 200 zł - cena od całej grupy. Czas zwiedzania ok. 60 minut
Grupa od 20- 50 osób - 300 zł cena od całej grupy. Czas zwiedzania ok. 60 minut