Aktualności

 • 17/05/2021 0 Komentarze
  Wystawa plenerowa "Przystanek: Targowisko"

  Ludzie, folklor, historia, współczesność, nawiązania literackie - te motywy znajdziemy na wystawie plenerowej "Przystanek: Targowisko" już od 15 maja br. na Targowisku przy ul. Warszawskiej w Gnieźnie. Wystawa przygotowana została przez pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego we współpracy z członkami grupy społecznościowej Interaktywne Muzeum Gniezna. Współorganizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

   

  To już kolejna, po ubiegłorocznej "Historii Kareii", plenerowa wystawa prezentująca historię gnieźnieńskich fyrtli. Tym razem, twórcy nie ograniczyli się tylko do lokalizacji: "Przystanek: Targowisko" opowiada także o historii handlu, jarmarkach i innych miejscach targowych w mieście.

   

  Na ekspozycji znajdziemy między innymi fotografie z XIX i XX wieku pokazujące dni targowe na Rynku, plany miasta z zasobów Muzeum oraz Archiwum Państwowego czy opowieści o targowaniu w Gnieźnie na przełomie XIX i XX wieku zaczerpnięte z literatury pięknej wydanej w Polsce, USA i Francji. Sporo miejsca poświęcono też targowej obyczajowości i związanemu z nią folklorowi miejsca: słownictwo i jednostki miar dominujące jeszcze niedawno na targowisku zakorzenione są w gwarze poznańskiej. Wystawa mówi także o gnieźnieńskiej codzienności, przypomina czym jeszcze 30 lat temu był ?dzień dyszla? i że porzeczki to świętojanki po naszemu. Są także zdjęcia obrazujące targowanie podczas obostrzeń covidowych w 2020 roku czy rysunki, przygotowane specjalnie na wystawę przez Przemka Jaroszego, nawiązujące m.in do legendarnego Kaszalota, którego w latach 60. XX wieku prezentowano na Targowisku obok Beczki Śmierci.Na wystawie zobaczyć można także zdjęcia z prywatnych zbiorów pokazujące budy na Wosia i karuzele, poznać historie ludzi związanych z tym fyrtlem.

   

  Wystawa trwa do 30 lipca 2021 roku przed Targowiskiem (Placem Piłsudskiego) od strony ulicy Warszawskiej.

   

  Wystawa "Przystanek: Targowisko" jest wydarzeniem projektu "Interaktywne Muzeum Gniezna 2021", którego realizacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021". 

   

  kurator wystawy: Jarosław Mikołajczyk

  współpraca: Jakub Magrian, Magdalena Robaszkiewicz

  rysunki: Przemek J. Jarosz

  zdjęcia: Iza Budzyńska, Leszek Kabaciński, Stanisław Kubacki, Sławomir Łubiński, Rafał Muniak

  archiwa rodzinne Cieślińskich, Maciejewskich, Kruszyńskich

  zasoby: Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział Gniezno, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

  korekta: Marzena Krzyżanowska

  opracowanie graficzne: Studio YOS, Poznań

  Dowiedz się więcej
 • 17/05/2021 0 Komentarze
  Wystawa Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku

  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwiera swoje podwoje w najbliższy piątek, 7 maja br. Tego też dnia, szerokiej publiczności zostanie udostępnione nie tylko 6 wystaw stałych opowiadających o historii państwa i regionu, ale także 2 niezmiernie ciekawe wystawy czasowe: archeologiczna oraz malarstwa. Muzeum zaprasza w godzinach 9.00 - 18.00 od wtorku do niedzieli.

   

  Wystawa "Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku" to ponad 200 obrazów, grafik i rysunków przeszło 80twórców, udostępnionych z 20 muzeów i kolekcji prywatnych. To niezwykła galeria, pełna interpretacji i kontekstów słowiańskości w sztuce takich twórców jak m.in. Wojciech Gersona, Włodzimierz Tetmajer, Ludwik Stasiak, Zofia Stryjeńska, Marian Wawrzeniecki, Stanisław .Jakubowski, Stefan Mrożewski, Franciszek Walczowski, Franciszek Frączek, Michał Bylina, Jerzy Przybyła, Hanna Dola czy Natalia Rex.Zainteresowanie słowiańskim dziedzictwem wzrosło w XIX wieku, jeszcze silniej nawiązanie do tradycji słowiańskich zarysowało się w polskiej sztuce u progu XX wieku, zwłaszcza w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie od kilkunastu lat widać ponowne ożywienie tej tematyki w sztukach plastycznych. Wiele z prezentowanych prac można potraktować jako ilustracje do dziejów, do legend czy obyczajów ludowych,ale także jako aluzje do ówczesnej, aktualnej rzeczywistości.Patronat medialny nad wystawą objęli TVP Kultura, TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Radio PLUS Gniezno oraz portale Kultura u podstaw, NiezlaSztuka.net, Slowianskosci.pl . Wystawa czynna będzie do października br.

   

  Druga z czasowych wystaw w Muzeum, "Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej" i odkryć historię osadnictwa na siedmiu wyspach: na Jeziorze Długim (Chycina), Wyspie Księży Ostrów i Mała Wyspie na Jeziorze Lubniewickim (Lubniewice), na Jeziorze Paklicko Wielkie (Nowy Dworek), na Jeziorze Gęgnowskim (Nętno) oraz na Jeziorze Zarańskim (Żółte). Na stawie prezentowane jest blisko 400 zabytków pochodzących z tych wysp, m.in. pozostałości potężnych drewnianych konstrukcji mostów, pomostów czy platform budowanych wokół wysp czy różnorodne przedmioty codziennego użytku (broń, ozdoby, narzędzia i ceramika). Wystawa otwarta jesienią ubiegłego roku czynna będzie jeszcze do lipca.

   

  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie od maja do września zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00. https://www.muzeumgniezno.pl

  Dowiedz się więcej
 • 17/05/2021 0 Komentarze
  Zabytek miesiąca z Muzeum Początków Państwa Polskiego - Kwiecień.

  Rylec z kości ze znakami, Gniezno, Podgrodzie III, wczesne średniowiecze.

   

  Prezentowany przedmiot jest datowany ogólnie na X-XII w. i określany jako rylec kościany. Znaleziony został podczas badań przedwojennych prowadzonych pod kierunkiem prof. Józefa Kostrzewskiego w nawarstwieniach III podgrodzia gnieźnieńskiego. To proste narzędzie jest zaliczane do grupy tzw. kolców, których nazwa pochodzi od ostrego zakończenia jednego z końców. Do tej pory nie udało się określić oznaczenia gatunkowego i anatomicznego tej kości, ale tego typu zabytki były wykonane zazwyczaj z kości śródstopia lub śródręcza owiec, rzadziej świni i bydła. Do ich wyrobu wykorzystywano także poroże, np. sarny czy jeleni.

   

  Funkcja kolców mogła być różnorodna. Służyły do wykonywania otworów w skórze, dzięki czemu wykorzystywano je do wyrobu i naprawy obuwia, w siodlarstwie, wyrobie pasków, w zajęciach krawieckich np. przy zszywaniu płatów skóry. Niewykluczone, że stosowano je również przy pleceniu łapci z łyka lub do wykonywania ornamentu w garncarstwie.

   

  Ciekawość wzbudzają wyraźne nacięcia na jednej z bocznych powierzchni kości. Czy mają one charakter przypadkowych śladów pokonsumpcyjnych czyli po prostu śladów krojenia czy odkrawania mięsa? Duża ich ilość oraz regularność pozwalają przyjąć też inną hipotezę. Kość mogła być wykorzystana jako środek do ewidencji ruchu towarów poprzez wyrzezanie na niej prostych "karbów". Był to często stosowany sposób utrwalania informacji na przedmiotach drewnianych, szczególnie w dobie słabego rozpowszechnienia pisma.

  Dowiedz się więcej
 • 17/05/2021 0 Komentarze
  1055. rocznica Chrztu Polski

  Drugą ekspozycją, którą można oglądać w punkcie Informacji Turystycznej (Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41) jest wystawa pt: "1055. rocznica Chrztu Polski. W walorach filatelistycznych" przygotowana przez pana Wojciecha Śmieleckiego.

   

  Więcej informacji o Chrzcie księcia Mieszka I

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

  W naszym punkcie podziwiać można wystawę poświęconą 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w walorach filatelistycznych przygotowaną przez zrzeszonego z Organizacja Turystyczną "Szlak Piastowski" przewodnika, pana Wojciecha Śmieleckiego.

   

  Więcej informacji oraz wywiad z autorem wystawy.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Audiobook na podstawie książki Mariusza Borowiaka 'Na Tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939r'.

  W naszym punkcie od dziś dostępny jest audiobook (Projektu Pierwszej Stolicy Polski, autor/studio nagrań/lektor pochodzą z Gniezna), który powstał na podstawie książki Mariusza Borowiaka 'Na Tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939r'. Mało znana historia tzw. "małego Katynia", która przez dekady była ukrywana przed Polakami. Autor książki poświęcił 15 lat nad zbieraniem materiałów, dokumentów w archiwach krajowych i zagranicznych oraz zebrał relacje naocznych świadków.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Powrót lokomotywy

  Po prawie trzech latach nieobecności do Gniezna powróciła lokomotywa spalinowa Lxd2, która w tym czasie była wypożyczona do Środy Wielkopolskiej.

   

  Nietypowy transport przyjechał do Gniezna w miniony piątek w południe. W tym samym miejscu, gdzie w kwietniu 2018 roku lokomotywa została załadowana na lawetę, tym razem została z niej zdjęta i postawiona na swoich macierzystych torach. 

   

  Lokomotywa Lxd2 jest jedną z trzech, które posiada Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa. W ruchu jednak jest tylko jedna, toteż trzy lata temu zapadła decyzja o wykorzystaniu zainteresowania Towarzystwa Przyjaciół Kolei Średzkiej "Bana" i wypożyczenia ich do Środy Wielkopolskiej. Tam lokomotywa wspierała miejscowe przejazdy na wąskim torze, który obsługiwał regularne przejazdy turystyczne.

   

  Ważący 32 tony spalinowóz został przywieziony na lawecie na ul. Grabskiego (wjazd do dawnej cukrowni) i za pomocą dźwigów zdjęty i postawiony na torach, skąd maszynista Krzysztof Bamber przemanewrował lokomotywę "pod dach" na stację GKW.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Zabytek miesiąca - Marzec.

  Klucz żelazny z piórem, Gniezno, podgrodzie III, wczesne średniowiecze

   

  Prezentowany zabytek to klucz do zamka w drzwiach, datowany na XI-XIII w. Znaleziony został w obrębie gęsto zabudowanego podgrodzia gnieźnieńskiego, gdzie odkryto wiele pozostałości drewnianych budynków mieszkalnych i gospodarczych.

   

  Klucz ten jest przykładem "zwyczajnej" wczesnośredniowiecznej wytwórczości ślusarskiej, która zaopatrywała mieszkańców grodu m.in. w metalowe elementy służące do zamykania pomieszczeń takie, jak klucze, zamki, okucia, skoble itp. Pomimo tego, że klucz jest żelazny, służył on do otwierania w dużej części drewnianego zamka. Był to zapewne zamek ryglowy, którego głównym elementem był żelazny rygiel w kształcie prostokątnej sztabki, przesuwanej w płaszczyźnie poziomej, znajdujący się wewnątrz drewnianej obudowy. Dzięki odpowiednim nacięciom na jednej z krawędzi rygla, można go było przesuwać przy pomocy pióra, obracając klucz wokół osi.Ryglowi zamka odpowiadał prostokątnie wygięty pręt wbity w futrynę drzwi czyli tzw. skobel. Gry sztabka rygla weszła w skobel w futrynie, drzwi były zablokowane.

   

  Zabytek stanowi dla nas cenne świadectwo kultury materialnej mieszkańców podgrodzia wczesnośredniowiecznego Gniezna, które stopniowo przekształciło się u progu XIII w. w organizm miejski. Nowy etap w rozwoju przestrzennym przyniosła lokacja miasta około 1239 r., ale to już inna historia.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Remigiusz Szymczak - wiceprezes OT Szlak Piastowski - spoczywaj w pokoju!

  W nocy ze środy na czwartek zmarł Wiceprezes Zarządu Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski - Remigiusz Szymczak.

   

  Remiku, będzie Nam Ciebie brakowało, przede wszystkim jako kolegi, przewodnika, zawsze pogodnego człowieka, który mimo iż od lat zmagał się z chorobą to potrafił swym optymizmem obdarzać innych.
  Spoczywaj w pokoju...
  Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Dzień Żołnierzy Wyklętych

  Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", zrzeszony z Organizacją Turystyczną "Szlak Piastowski", Pan Wojciech Śmielecki przygotował wystawę poświęcona Żołnierzom Wyklętym w walorach filatelistycznych. Zapraszamy do obejrzenia jej w naszym punkcie !

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Niezwykłe odkrycie w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

  Odkrycie wizerunku hrabiego Albina Węsierskiego

   

  Jeszcze do niedawna nie był znany żaden wizerunek, czy podobizna hrabiego Albina Węsierskiego (1812-1875) - pierwszego opiekuna Ostrowa Lednickiego. Wieloletnie poszukiwania prowadzone przez pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nie przynosiły w tej kwestii efektów. W trakcie poszukiwań prowadzonych przez muzealnego archiwistę - Jakuba Linetty ustalono, że z dużym prawdopodobieństwem Albin Węsierski znajduje się na fotografii Koła Polskiego na sejm pruski z 1862 roku. Niestety wówczas jeszcze nie było sposobu na to, aby go zidentyfikować. Można było liczyć wyłącznie na to, że z czasem pojawi się jakaś inna fotografia z opisem. I tak się też stało. Dzięki digitalizacji materiałów fotograficznych Stadtmuseum Berlin, fotografia Albina Węsierskiego została udostępniona w Internecie i odszukana przez prof. Andrzeja M. Wyrwę. Fotografia przedstawia siedzącego hrabiego, a na jej odwrocie znajduje się napis: Graf Belina Wesierski. Dzięki temu udało się także zidentyfikować hrabiego Albina na wspomnianej już powyżej fotografii Koła Polskiego w Berlinie z 1862 roku. Albin Węsierski na tej fotografii stoi tuż za prezesem Karolem Libeltem.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Zabytek miesiąca - Luty.

  Prezentujemy zabytek miesiąca z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i zapraszamy do obejrzenia go w naszym punkcie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Otwarte muzea !

  Od wczoraj ponownie dostępne dla zwiedzających są:

  Muzeum Początków Państwa Polskiego,

  Wzgórze Lecha,

  Parowozownia Gniezno,

  Muzeum Zabytków Kultury Technicznej,

  Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie,

  Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu,

  Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie,

  Muzeum Regionalne w Wągrowcu,

  Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,

  Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu,

  Brama Poznania,

  Rezerwat Archeologiczny Genius Loci,

  Muzeum Historii Włocławka,
  Muzeum, Romański Ośrodek Kultury im. Ottona i Bolesława w Strzelnie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  76 lat od podpalenia Katedry Gnieźnieńskiej.

  Dokładnie 23 stycznia 1945 roku wojska sowieckie wystrzeliły pociski w stronę Katedry Gnieźnieńskiej co spowodowało jej podpalenie. W naszym punkcie podziwiać można fotografię z tego dnia wykonane przez Juliana Śmieleckiego, jak i również nabyć książkę opowiadającą o wydarzeniach tamtego okresu.

  Serdecznie zapraszamy !

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Zabytek miesiąca z Muzeum Początków Państwa Polskiego - styczeń - w formie wirtualnej

  POCHEWKA SKÓRZANA, Gniezno, podgrodzie III, wczesne Średniowiecze (XI-XIII w.)

   

  Prezentowany zabytek należy do kategorii zabytków nieczęsto spotykanej na wykopaliskach, gdyż wykonany jest z nietrwałego organicznego surowca, jakim jest skóra. We wczesnym średniowieczu (X-XIII w.) musiały jednak one występować dość masowo, gdyż stanowiły pokrowiec dla noży, które były powszechnie używane przez ówczesną ludność. Noże należą do najczęściej znajdowanych zabytków, stąd też można założyć, że tego typu proste pochewki były  często w użyciu.

   

  Ten konkretny eksponat to pochewka do noża, znaleziona na III podgrodziu w Gnieźnie w trakcie badań przedwojennych, prowadzonych pod kierunkiem prof. Józefa Kostrzewskiego. Wykonana jest z jednego płata nie określonej gatunkowo skóry, złożonego wpół i zszytego z przodu. Nić się nie zachowała ale widoczne są otworki po dość starannym szwie. Pochewka posiada długość 11,2 cm a szerokość wynosi do 2,6 cm. Była ona noszona przy pasku, dzięki czemu w każdej chwili można było użyć schowanego w niej noża.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie w 102.rocznicę - wykład online

  MOK zaprasza do wysłuchania wykładu online prof. Janusza Karwata, który opowie jak przebiegało Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Gnieźnieńskiej, przytoczy najważniejsze postacie i wydarzenia, oraz opowie jakie nowe fakty i ustalenia pojawiły się od momentu zakończenia hucznych obchodów sprzed dwóch lat.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Nowa publikacja w OT "Szlak Piastowski" - " Dzieje gnieźnieńskiego rzemiosła cechowego"

  Publikacja dostępna jest w twardej oraz miękkiej oprawie w naszym punkcie: ul. Chrobrego 40/41 (Stary Ratusz, wejście od ul. Rzeźnickiej). Książka została napisana przez Marka Szczepaniaka, kierownika gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego. Publikacja powstała w ramach przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania pierwszego statutu cechowi krawców, co symbolicznie uznano za początek rzemiosła w Gnieźnie. Zapraszamy !

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Wystawa - Julian Śmielecki "Podpalenie bazyliki" w ramach V Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki - on-line.

  Od 16 października do 30 października w punkcie Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" (ul. B. Chrobrego 40/41) można podziwiać wystawę: "Julian Śmielecki "Podpalenie bazylik"". Ze względu na aktualną sytuację prezentujemy jej szczegóły przedstawione przez Wojciecha Śmieleckiego.

   

  Prezentacja szczegółów wystawy na profilu Facebooko'wym OT "Szlak Piastowski - https://www.facebook.com/OTSzlakPiastowski/videos/264929028170375

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Akcja Gniezno za pół ceny 2020

  "Gniezno za pół ceny" 26 - 27 września 2020 r. 


  Akcja w ostatni weekend września, polega na obniżce cen wybranych produktów, usług oraz atrakcji o 50%. Celem jest zachęcenie turystów odwiedzających Gniezno, jak i mieszkańców Gniezna do skorzystania z oferty turystycznej naszego miasta a także przedłużenie sezonu turystycznego w mieście oraz zaprezentowanie towarów i usług znajdujących się w ofercie Partnerów akcji.

   

  Akcja ta przeprowadzana jest już po raz kolejny i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń w naszym mieście. "Gniezno za pół ceny" ma pozytywny wpływ na postrzeganie naszego miasta jako miejsca przyjaznego turystom i mieszkańcom. Organizatorami "Gniezno za pół ceny" są Urząd Miejski w Gnieźnie i Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski".

   

  Szczegóły: Wydarzenie na Facebook'u "Gniezno za pół ceny 2020", www.facebook.com/events/828667731297257/ oraz na plakacie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Oprowadzanie śladami zbrodni i skandali z "Mrocznego Gniezna"

  Zapraszamy na oprowadzanie śladami historii z książki: "Mroczne Gniezno".

  Jeszcze do niedawna nie było nic wiadomo o skandalach, awanturach i morderstwach z okresu międzywojennego.  Wszystko powróciło na kartach "Mrocznego Gniezna", która to publikacja okazała się być bestsellerem w bardzo krótkim czasie.


  Dla osób które chcą przejść śladem zbrodni i skandali obyczajowych Pierwszej Stolicy Polski okresu międzywojennego, przygotowano specjalne oprowadzanie ulicami miasta.


  Wyruszy ono już w niedzielę 13 września o godzinie 15:30 z Parku im. Tadeusza Kościuszki - plac zabaw niedaleko pomnika. Oprowadzanie odbędzie się bez względu na warunki pogodowe!

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  FOTORELACJA - Spacer z przewodnikiem Gniezno zniewolone - niemiecka okupacja miasta 1939 - 1945

  29 sierpnia o godzinie 15:00 odbył się spacer z przewodnikiem OT Szlak Piastowski - Rafałem Jurke, który przedstawił historie miasta w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939 - 1945.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Narodowe Czytanie Balladyny - Juliusza Słowackiego

  Udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pod patronatem Prezydenta RP już 5 września 2020 o godz. 10.00, Stary Ratusz. Fragmenty "Balladyny" zaprezentują zaproszeni goście a wspólne czytanie zostanie poprzedzone krótkim wykładem wprowadzającym w treść i okoliczności powstania utworu Słowackiego.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Spacer z przewodnikiem Gniezno zniewolone - niemiecka okupacja miasta 1939 - 1945

  Spacer z przewodnikiem OT Szlak Piastowski - Rafałem Jurke.

  Początek 29.08.2020 sobota godz: 15:00

  Miejsce spotkania - plac przy stadionie żużlowym przy ulicy Wrzesińskiej

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Malarstwo MARCELI DERENGOWSKI - wystawa

  6 września 2020r. - g.17:00 w Starym Ratuszu, Miejski Ośrodek Kultury przygotowuje wystawę malarstwa autorstwa Marcelego Derengowskiego - pedagoga oraz znanego w środowisku lokalnym artysty - plastyka. Będzie to podsumowanie wieloletniej pracy twórczej z okazji 90. urodzin artysty. Ekspozycji towarzyszyć będzie specjalnie wydany na tę okoliczność album.

  Wystawa składa się z  ponad 60 prac: akwarel oraz malarstwa na płótnie i desce w kilku tematach: czas, przestrzeń, abstrakcja, kwiaty, wdzięczność, marynistyka.

  Wystawę będzie można obejrzeć do 02 października br.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  FOTORELACJA - Spacer z przewodnikiem "Tajemnice kilku kamienic"

  25 lipca o godzinie 16:00 odbył się spacer zorganizowany przez Organizację Turystyczną "Szlak Piastowski" we współpracy ze Szcunem z Kareji, który na podstawie historii kilku kamienic oraz ich właścicieli przybliżył mieszkańcom i turystą historię miasta.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Spacer z przewodnikiem "Tajemnice kilku kamienic"

  Akcja Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" spacer z przewodnikiem, zwiedzanie Kareji.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Nowe gadżety promujące Gniezno w Informacji Turystycznej!

  Gama produktów promujących miasto Gniezna poszerza się!

  Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" przygotowała na ten sezon sporo nowości!

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Dzieciaki na szlaki - nowy przewodnik

  Najważniejsze wydarzenia z historii Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, kultura i sztuka, ciekawostki oraz niezwykłe miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Wszystko to, wraz z barwnymi ilustracjami i opisami ujęto w przewodniku dla najmłodszych podróżników po powiecie gnieźnieńskim, wydanym właśnie przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Na tropie wszystkiego, co niecodzienne - reportaże z podróży

  Zapraszamy na spotkanie z Filipem Falińskim, podróżnikiem, dziennikarzem i blogerem, który mimo młodego wieku odwiedził kilkadziesiąt państw na świecie.  Wśród nich i takie, których próżno szukać na mapie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  100 metrów historii. Ulica Rzeźnicka (IMG)

  Interaktywne Muzeum Gniezna

  "100 metrów historii. Ulica Rzeźnicka" to pierwszy w tym roku spacer Muzealnego Detektywa, który razem z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego z Gniezna przypomni historię niewielkiej ulicy Rzeźnickiej.

  Będzie można usłyszeć m.in. o tym, od kiedy w budynku przy Rzeźnickiej 1 mieściła się pierwsza cukiernia. Wszystko wskazuje na to, że właśnie tu gnieźnieńskie emancypantki kupowały słodkości. Jednak to nie wyczerpuje historii tej ulicy, która być może powinna nazywać się Samochodową?

  Podczas spaceru uczestnicy poznają wiele historii, m.in. o Władysławie Pluciuńskim i  jego ogromnym warsztacie samochodowym, o braciach Waberskich i ich wspaniałym salonie, w którym w wystawach okiennych stały Lincoln i Ford. Ulica Rzeźnicka to też dramat pana Zwierzyńskiego i losy pierwszej polskiej mydlarni w Wielkopolsce.

  "100 metrów historii" to cykl spacerów po miejskich uliczkach w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna. Ich celem jest opowieść o historii miasta przez pryzmat historii jego mieszkańców. Każdy spacer uatrakcyjniony jest obecnością młodzieży, która lokalne opowieści przekłada na teatralny język.

  Zapraszamy!

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Fotorelacja z wystawy "75. rocznica podpalenia Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie"

  Zamieszczamy fotorelację z otwarcia wystawy "75. rocznica podpalenia Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie". Jednocześnie przypominamy, że wystawa będzie dostępna do 7 lutego 2020r. w Informacji Turystycznej - ul. B. Chrobrego 40/41

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie

  Mamy nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku, zgromadzimy się równie licznie na obchodach wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, 28 grudnia. Program wydarzeń oficjalnych i towarzyszących przedstawiony jest na plakacie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  100 metrów historii - spacer ul. Franciszkańską

  100 metrów historii to cykl spacerów z przewodnikiem Interaktywnego Muzeum Gniezna. W ramach wydarzenia pokazujemy historię krótkich uliczek w centrum miasta. Tym razem będziemy mogli uczestniczyć w ostatnim w tym roku spacerze z cyklu 100 metrów historii. Jarosław Mikołajczyk razem z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego z Gniezna przypomni nam historie ulicy Franciszkańskiej. 

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  "Pożar który zmienił Gniezno"

  Wycieczka z miłośnikiem Gniezna Rafałem Wichniewiczem, 27 maja br. - pt: "Pożar który zmienił Gniezno" - to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach akcji darmowego poznawania miasta i Szlaku Piastowskiego.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Gniezno to więcej niż Katedra

  RUSZAJ W DROGĘ


  Wszystkich zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.ruszajwdroge.pl/?/Gniezno-co-warto-zobaczyc.htm?


  i zapoznania się z bardzo obszerną i bardzo profesjonalnie przygotowaną relacją, a właściwie przewodnikiem po Gnieźnie i okolicach.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 - Trakt Królewski - aplikacja "Królika Goń" 0 Komentarze
  Trakt Królewski - aplikacja "Królika Goń"

  Mamy dobrą wiadomości dla miłośników gier i gnieźnieńskiego Traktu Królewskiego! Bezpłatna aplikacja mobilna "Królika Goń" jest już dostępna w sklepach GooglePlay i Appstore. Pobierajcie i bawcie się dobrze!  :)

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Wystawa - 100. rocznica Odzyskania Niepodległości oraz 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego

  W dniu Święta Niepodległości 11.11.2018r. w Informacji Turystycznej na Rynku oglądać można wystawę kolekcjonerską autorstwa Wojciecha Śmieleckiego powstałą z okazji obchodów 100-lecia rocznic Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Spacer z przewodnikiem po historii dawnych i obecnych szpitali

  Już za tydzień, w piątkowy wieczór, odbędzie się pierwszy w tym roku spacer z przewodnikiem. Temat będzie na pewno wyjątkowo ciekawy.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Wystawa autorstwa Mariana Łomnickiego - Dokumenty Tożsamości

  Zapraszamy na otwarcie wystawy autorstwa MARIANA ŁOMNICKIEGO - DOKUMENTY TOŻSAMOŚCI
  Wystawa z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  W dniu 08.02.2018 - Rozpoczęliśmy kurs dla przewodników po Szlaku Piastowskim

  Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” jest organizatorem kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim. Do kursu zakwalifikowano 21 osób. Kurs odbywa się na preferencyjnych warunkach finansowych, ponieważ OT „Szlak Piastowski” organizuje kurs non profit, nie czerpiąc żadnego zysku, a osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu społecznie wykonują pracę na rzecz kursu. Dodatkowo kurs dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  „XIX – wieczne Gniezno”

  Projekt „XIX - wieczne Gniezno” ma na celu na przybliżenie innego, niż piastowski, historycznego rozwoju miasta. Niniejsze przedsięwzięcie realizowane jest w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Gniezna na rok 2016. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 30 tyś. zł

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

  Zapraszamy do Informacji Turystycznej po bezpłatne informatory dotyczące Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski oraz pamiątki związane z tym jubileuszem.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Nowy portal turystyczny

  Ruszył najlepszy portal turystyczny o Szlaku Piastowskim - www.szlakpiastowski.com.pl

  Dowiedz się więcej