Aktualności

 • 07/01/2022 0 Komentarze
  Styczniowy zabytek miesiąca Muzeum Początków Państwa Polskiego

  Kabłączki brązowe posrebrzane (2 sztuki), Gniezno, Góra Lecha, podgrodzie III, wczesne średniowiecze (XII-XIII w.)

  Prezentowane dwa zabytki to charakterystyczne ozdoby głowy Słowianek, popularne w okresie wczesnego średniowiecza (VIII-XIII w.), zwane kabłączkami skroniowymi. Dwuczłonowa nazwa tej ozdoby pochodzi od kształtu przedmiotu: „kabłączek”, bo to rodzaj kabłąka (z drutu lub zwiniętej blaszki) wygiętego w otwarte lub zamknięte kółko – oraz „skroniowy”, ponieważ był noszony w okolicy skroni, o czym świadczą znaleziska grobowe. Kabłączki znajdowane są najczęściej w grobach kobiecych, również na terenie Gniezna ale znajduje się je także w miejscach osadowych (mieszkalnych). Właśnie kabłączki pokazywane na zdjęciu pochodzą z wykopalisk na terenie IIII podgrodzia gnieźnieńskiego.  Wykonane zostały z „esowato” wygiętego drutu brązowego z wyodrębnionym uszkiem i pokryte zostały cienką warstewką srebra. Spotyka się także kabłączki wykonane z drutu srebrnego, cynowego, rzadziej ze złota czy ołowiu. Uszko służyło do przymocowania owych ozdób do przepaski lub czepca na głowie, głównie w okolicy skroni. Poszczególne Słowianki nosiły od kilku do kilkunastu takich ozdób stanowiących oznakę zamożności ich właścicielki.

  Kabłączki noszone przez Słowianki z terenów obodrzycko-pomorskich wykonywano inaczej tzn. ze zwiniętej bogato zdobionej blaszki czyli ozdoby te były w środku puste.

  Prezentowane zabytki pochodzą z młodszej fazy rozwojowej kabłączków, charakteryzującej się stosunkowo dużą średnicą, stąd można je datować na XII – XIII w.

  Dowiedz się więcej
 • 07/01/2022 0 Komentarze
  Teatr Fredry w Gnieźnie

  Styczniowy repertuar teatru

  Dowiedz się więcej
 • 30/12/2021 0 Komentarze
  Gniezno - nic się nie dzieje! :-)

  Plakat z wydarzeniami na styczeń!

  Dowiedz się więcej
 • 23/12/2021 0 Komentarze
  Wesołych Świąt !

  Serdeczne życzenia...

  Dowiedz się więcej
 • 02/12/2021 0 Komentarze
  Grudniowy zabytek, Muzeum Początków Państwa Polskiego

  GRZEBIEŃ Z POROŻA, Gniezno, Góra Lecha, Podgrodzie I, Wczesne średniowiecze

   

  Przykładem zabytku potwierdzającego wysokie umiejętności Słowian w technikach obróbki poroża jest prezentowany grzebień, odkryty podczas przedwojennych badań prowadzonych w Gnieźnie pod kierunkiem prof. Józefa Kostrzewskiego. Jest on niestety niekompletny – brak jednej końcówki oraz części zębów; zachowana długość okazu wynosi 14,6 cm a szerokość – 3,1 cm. Znaleziono go na terenie III-go podgrodzia a więc zasadniczo w miejscu gęstej zabudowy mieszkalnej, zamieszkiwanej raczej przez ówczesną elitę. Na podstawie analogii okaz datowany jest na 1 połowę XI w. czyli szczytowy okres rozwoju gnieźnieńskiego zespołu grodowego.

   

  Prezentowany zabytek należy do tzw. grzebieni trójwarstwowych jednostronnych – ta klasyfikacja wynika z faktu, że grzebień składa się z trzech warstw (płytki kościane i okładziny z obu stron) a poza tym zęby znajdują się tylko z jednej strony. Tego typu grzebieni znaleziono w Gnieźnie najwięcej.  Zdobnictwo jest tutaj stosunkowo ubogie – tworzą je grupy poprzecznych żłobków na końcach. Dużych umiejętności wymagało wykonanie cienkich płytek kościanych zaopatrzonych w zęby, pasujących do siebie, następnie połączonych w całość za pomocą kościanych okładzin zespolonych ze sobą małymi nitami. Dodatkowo powierzchnia okładzin bywała bogato zdobiona kombinacjami motywów różnych zdobniczych, m.in. motywem oczkowym, poprzecznych i wzdłużnych bruzd, esowatym i innymi.

   

  Grzebiennik potrzebował do wytwarzania omawianych wyrobów bogatego asortymentu narzędzi, znanych częściowo z wykopalisk. Do obróbki wstępnej wykorzystywał siekierę, strug oraz dłuto. Obrabiany fragment poroża musiał przytrzymywać w imadle. Potrzebne były także świdry do wykonywania otworów na nity oraz młotek i kowadełko do nitowania grzebienia. Do obróbki powierzchni płytek potrzebny był także pilnik. Zdobienie okładzin miało miejsce przed znitowaniem grzebienia. Natomiast zęby na płytkach wykonywano już po zmontowaniu egzemplarza grzebienia wycinając je przy pomocy piłki, co doskonale widać na prezentowanym okazie.

  Dowiedz się więcej
 • 25/11/2021 0 Komentarze
  Publiczna Baza Turystyki

  Zachęcamy wszystkie obiekty noclegowe z Gniezna i okolic by dołączyli do projektu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - "Publiczna Baza Turystyki" .

  Dołączenie do bazy jest całkowicie bezpłatne.

  Więcej szczegółów na stronie - turystyki.gov.pl

   

  Dowiedz się więcej
 • 25/10/2021 0 Komentarze
  Spacerem po Gnieźnie - cztery nowe trasy

  Jako Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" mamy zaszczyt zaprezentować cztery nowe, autorskie trasy piesze z cyklu "Spacerem po Gnieźnie", nad którymi trwały prace w ostatnich miesiącach.
  Inspiracją do stworzenia nowych tras zwiedzania i poznawania historii Gniezna, była możliwość przekazania turyście i mieszkańcowi szerszego obrazu miasta: tajemnic, zagadek a także przypomnienie osób związanych z Grodem Lecha.

  Trasy skierowane są do turystów, ale również mieszkańców, którzy nie zawsze wiedzą, jakie ciekawostki skrywa nasze miasto.

  W ramach współpracy z regionalistami powstały cztery trasy zwiedzania, które zostały wydane w formie "wydzieranych" mapek, zawierających najciekawsze informacje o danym szlaku. Ich bardziej rozbudowane treści można pobrać ze strony internetowej organizacji turystycznej.

  Trasy piesze: 

  "Chrobrego - Szlifowanie Karei", opowiadająca o historii tej ulicy od jej początku przy Rynku, aż po tereny kolejowe. Trasa stworzona przez Rafała Wichniewicza.
  "Śladami Powstania Wielkopolskiego", zawiera informacje o przebiegu oraz miejscach związanych z wybuchem wyzwoleńczego zrywu z przełomu 1918 i 1919 roku. Trasa stworzona przez Macieja Elantkowskiego.
  "Znani Nieznani" czyli o gnieźnianach, którzy tu się urodzili lub przez jakiś czas byli związani z Gnieznem, a którzy zasłynęli w świecie a dziś, z jakiegoś powodu nikt o nich w Grodzie Lecha nie pamięta. Trasa została stworzona przez Dawida Junga.
  "Najstarsze cmentarze", wycieczka szlakiem cmentarzy św. Krzyża oraz św. św. Piotra i Pawła. Trasa stworzona przez Rafała Jurke.


  Trasy piesze dostępne są w punkcie Informacji Turystycznej (ul. Chrobrego 40/41 wejście od ulicy Rzeźnickiej). Na bezpłatnych ulotkach znajdują się skrócone wersje spacerów, natomiast pełne autorskie opisy tras można zobaczyć na odnowionej stronie internetowej: www.szlakpiastowski.com.pl, informacjaturystycznagniezno.pl

  Dowiedz się więcej
 • 22/09/2021 0 Komentarze
  Gniezno za pół ceny 2021

  25 - 26 września 2021 r. akcja: "Gniezno za pół ceny".

   

  Akcja w ostatni weekend września, polega na obniżce cen wybranych produktów, usług oraz atrakcji o 50%. Celem jest zachęcenie turystów odwiedzających Gniezno, jak i mieszkańców Gniezna do skorzystania z oferty turystycznej naszego miasta a także przedłużenie sezonu turystycznego w mieście oraz zaprezentowanie towarów i usług znajdujących się w ofercie Partnerów akcji.

  Akcja ta przeprowadzana jest już po raz kolejny i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń w naszym mieście. "Gniezno za pół ceny" ma pozytywny wpływ na postrzeganie naszego miasta jako miejsca przyjaznego turystom i mieszkańcom.

  Organizatorami „Gniezno za pół ceny” są Urząd Miejski w Gnieźnie i Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”.

   

  Szczegóły akcji: Wydarzenie na Facebook'u "Gniezno za pół ceny 2021"

  Dowiedz się więcej
 • 17/05/2021 0 Komentarze
  1055. rocznica Chrztu Polski

  Drugą ekspozycją, którą można oglądać w punkcie Informacji Turystycznej (Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41) jest wystawa pt: "1055. rocznica Chrztu Polski. W walorach filatelistycznych" przygotowana przez pana Wojciecha Śmieleckiego.

   

  Więcej informacji o Chrzcie księcia Mieszka I

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Audiobook na podstawie książki Mariusza Borowiaka 'Na Tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939r'.

  W naszym punkcie od dziś dostępny jest audiobook (Projektu Pierwszej Stolicy Polski, autor/studio nagrań/lektor pochodzą z Gniezna), który powstał na podstawie książki Mariusza Borowiaka 'Na Tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939r'. Mało znana historia tzw. "małego Katynia", która przez dekady była ukrywana przed Polakami. Autor książki poświęcił 15 lat nad zbieraniem materiałów, dokumentów w archiwach krajowych i zagranicznych oraz zebrał relacje naocznych świadków.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Remigiusz Szymczak - wiceprezes OT Szlak Piastowski - spoczywaj w pokoju!

  W nocy ze środy na czwartek zmarł Wiceprezes Zarządu Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski - Remigiusz Szymczak.

   

  Remiku, będzie Nam Ciebie brakowało, przede wszystkim jako kolegi, przewodnika, zawsze pogodnego człowieka, który mimo iż od lat zmagał się z chorobą to potrafił swym optymizmem obdarzać innych.
  Spoczywaj w pokoju...
  Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  76 lat od podpalenia Katedry Gnieźnieńskiej.

  Dokładnie 23 stycznia 1945 roku wojska sowieckie wystrzeliły pociski w stronę Katedry Gnieźnieńskiej co spowodowało jej podpalenie. W naszym punkcie podziwiać można fotografię z tego dnia wykonane przez Juliana Śmieleckiego, jak i również nabyć książkę opowiadającą o wydarzeniach tamtego okresu.

  Serdecznie zapraszamy !

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Nowa publikacja w OT "Szlak Piastowski" - " Dzieje gnieźnieńskiego rzemiosła cechowego"

  Publikacja dostępna jest w twardej oraz miękkiej oprawie w naszym punkcie: ul. Chrobrego 40/41 (Stary Ratusz, wejście od ul. Rzeźnickiej). Książka została napisana przez Marka Szczepaniaka, kierownika gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego. Publikacja powstała w ramach przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania pierwszego statutu cechowi krawców, co symbolicznie uznano za początek rzemiosła w Gnieźnie. Zapraszamy !

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Nowe gadżety promujące Gniezno w Informacji Turystycznej!

  Gama produktów promujących miasto Gniezna poszerza się!

  Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" przygotowała na ten sezon sporo nowości!

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Dzieciaki na szlaki - nowy przewodnik

  Najważniejsze wydarzenia z historii Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, kultura i sztuka, ciekawostki oraz niezwykłe miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Wszystko to, wraz z barwnymi ilustracjami i opisami ujęto w przewodniku dla najmłodszych podróżników po powiecie gnieźnieńskim, wydanym właśnie przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  "Pożar który zmienił Gniezno"

  Wycieczka z miłośnikiem Gniezna Rafałem Wichniewiczem, 27 maja br. - pt: "Pożar który zmienił Gniezno" - to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach akcji darmowego poznawania miasta i Szlaku Piastowskiego.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 - Trakt Królewski - aplikacja "Królika Goń" 0 Komentarze
  Trakt Królewski - aplikacja "Królika Goń"

  Mamy dobrą wiadomości dla miłośników gier i gnieźnieńskiego Traktu Królewskiego! Bezpłatna aplikacja mobilna "Królika Goń" jest już dostępna w sklepach GooglePlay i Appstore. Pobierajcie i bawcie się dobrze!  :)

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  W dniu 08.02.2018 - Rozpoczęliśmy kurs dla przewodników po Szlaku Piastowskim

  Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” jest organizatorem kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim. Do kursu zakwalifikowano 21 osób. Kurs odbywa się na preferencyjnych warunkach finansowych, ponieważ OT „Szlak Piastowski” organizuje kurs non profit, nie czerpiąc żadnego zysku, a osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu społecznie wykonują pracę na rzecz kursu. Dodatkowo kurs dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  „XIX – wieczne Gniezno”

  Projekt „XIX - wieczne Gniezno” ma na celu na przybliżenie innego, niż piastowski, historycznego rozwoju miasta. Niniejsze przedsięwzięcie realizowane jest w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Gniezna na rok 2016. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 30 tyś. zł

  Dowiedz się więcej