Aktualności

 • 03/08/2022 0 Komentarze
  Zabytek miesiąca Muzeum Początków Państwa Polskiego na sierpień

   

  Widoczny na zdjęciu zabytkowy przedmiot to łyżwa kościana z okresu wczesnego średniowiecza (X-XIII w.), znaleziona podczas wykopalisk prowadzonych przez prof. Józefa Kostrzewskiego w latach 30-tych XX w. na trzecim podgrodziu w Gnieźnie. Jest to prosty „przyrząd” związany z komunikacją a konkretnie służący do ślizgania się po lodzie. Takich kościanych łyżew używała młodzież jeszcze w XIX w.

  Wykonywano je z kości śródstopia krowy lub konia, odpowiednio je przystosowując do planowanego użytkowania. Tak więc przede wszystkim zaostrzano przód łyżwy aby zmniejszyć opór związany z obecnością śniegu na powierzchni lodu. Koniecznym było także wykonanie dwóch otworów: w przedniej i tylnej części łyżwy, przez które można było przeciągnąć wąski rzemyk do przymocowania łyżwy do buta. Często widoczne są także zabiegi na spodniej części łyżwy polegające na wygładzaniu powierzchni kości celem ułatwienia ślizgania się choć widoczne są także niekiedy ślady długotrwałego użytkowania w postaci silnego starcia dolnej powierzchni.

  Nasz konkretny zabytek ma długość 21,1 cm a szerokość w granicach 3,4 – 4,6 cm.

  Łyżwy należą do stosunkowo często spotykanych zabytków kościanych z okresu wczesnego średniowiecza; z samego Gniezna znamy około 50 sztuk. Były one stosunkowo łatwe do wykonania i jak można sądzić - były w powszechnym użytkowaniu.

  Dowiedz się więcej
 • 03/08/2022 0 Komentarze
  Dzieje się! Gniezno

  Plakat z wydarzeniami na sierpień 2022

  Dowiedz się więcej
 • 15/07/2022 0 Komentarze
  Nowa publikacja w OT "Szlak Piastowski" - "Dzieje Osiedla Winiary w Gnieźnie"

  Publikację można znaleźć w naszym punkcie: ul. Chrobrego 40/41.

  Autorem książki jest Marek Szczepaniak oraz Grażyna Tyrchan.

  Zapraszamy!

  Dowiedz się więcej
 • 31/05/2022 0 Komentarze
  Wystawa w 1025 rocznicę śmierci Biskupa

  Wystawa w 1025 rocznicę śmierci Biskupa, męczennika św. Wojciecha

  Dowiedz się więcej
 • 12/05/2022 0 Komentarze
  Muzyczne Gniezno

   

  Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” zaprasza na popołudniowy niedzielny spacer z przewodnikiem, który odbędzie się 15 maja br. o godzinie 15:00. Oprowadzać będzie Dawid Jung - muzyk, pisarz, badacz polskiej kultury, Dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie.

  Miejsce zbiórki: przed budynkiem Informacji Turystycznej (Stary Ratusz)

  Oprowadzanie jest bezpłatne. Zapraszamy!

   

  Muzyczne wspominki dotyczące gnieźnieńskich kompozytorów np. Mateusz Zwierzchowski, Wojciech Dankowski (XVIIIw.). Do Gniezna ściągali muzycy z najdalszych stron, nawet z zagranicy np. z Niemiec, Czech, Włoch etc.

  Gniezno to zapomniany kawałek muzycznej Europy, to tu rodziły się operowe gwiazdy, których oklaskiwała cała Europa, miały światowy rozgłos np. Werner Alberti, Klara Dux. Chóralistyka.

  I nieznane wątki z kultury muzycznej Gniezna.

  Dowiedz się więcej
 • 14/04/2022 0 Komentarze
  Wystawa o Św.Wojciechu

  Św.Wojciech w walorach filatelistycznych

  Dowiedz się więcej
 • 29/03/2022 0 Komentarze
  VII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. A. Piskurz

  „Na kolejnym zakręcie historii…” - tak brzmi temat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz. Właśnie rusza siódma edycja literackich zmagań.


  Przed młodymi pisarkami i pisarzami w tym roku zadanie, by w krótkim utworze prozatorskim (opowiadanie, esej, felieton, reportaż) opisać zdarzenie, które nas przemieniło, bo przecież pod wpływem różnych wydarzeń, nowych sytuacji, spotkanych osób stajemy na kolejnym zakręcie historii….  Kim się staniemy?

  Szczegóły: http://www.1lo.gniezno.pl/strona,zapowiedzi.html

  Dowiedz się więcej
 • 02/03/2022 0 Komentarze
  Gnieźnieński rower miejski

  Od 1 marca znów korzystać można z rowerów miejskich, dostępne będą do listopada br.

  Szczegóły znajdziesz na stronie - Gnieźnieński Rower Miejski

  Dowiedz się więcej
 • 25/11/2021 0 Komentarze
  Publiczna Baza Turystyki

  Zachęcamy wszystkie obiekty noclegowe z Gniezna i okolic by dołączyli do projektu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - "Publiczna Baza Turystyki" .

  Dołączenie do bazy jest całkowicie bezpłatne.

  Więcej szczegółów na stronie - turystyki.gov.pl

   

  Dowiedz się więcej
 • 25/10/2021 0 Komentarze
  Spacerem po Gnieźnie - cztery nowe trasy

  Jako Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" mamy zaszczyt zaprezentować cztery nowe, autorskie trasy piesze z cyklu "Spacerem po Gnieźnie", nad którymi trwały prace w ostatnich miesiącach.
  Inspiracją do stworzenia nowych tras zwiedzania i poznawania historii Gniezna, była możliwość przekazania turyście i mieszkańcowi szerszego obrazu miasta: tajemnic, zagadek a także przypomnienie osób związanych z Grodem Lecha.

  Trasy skierowane są do turystów, ale również mieszkańców, którzy nie zawsze wiedzą, jakie ciekawostki skrywa nasze miasto.

  W ramach współpracy z regionalistami powstały cztery trasy zwiedzania, które zostały wydane w formie "wydzieranych" mapek, zawierających najciekawsze informacje o danym szlaku. Ich bardziej rozbudowane treści można pobrać ze strony internetowej organizacji turystycznej.

  Trasy piesze: 

  "Chrobrego - Szlifowanie Karei", opowiadająca o historii tej ulicy od jej początku przy Rynku, aż po tereny kolejowe. Trasa stworzona przez Rafała Wichniewicza.
  "Śladami Powstania Wielkopolskiego", zawiera informacje o przebiegu oraz miejscach związanych z wybuchem wyzwoleńczego zrywu z przełomu 1918 i 1919 roku. Trasa stworzona przez Macieja Elantkowskiego.
  "Znani Nieznani" czyli o gnieźnianach, którzy tu się urodzili lub przez jakiś czas byli związani z Gnieznem, a którzy zasłynęli w świecie a dziś, z jakiegoś powodu nikt o nich w Grodzie Lecha nie pamięta. Trasa została stworzona przez Dawida Junga.
  "Najstarsze cmentarze", wycieczka szlakiem cmentarzy św. Krzyża oraz św. św. Piotra i Pawła. Trasa stworzona przez Rafała Jurke.


  Trasy piesze dostępne są w punkcie Informacji Turystycznej (ul. Chrobrego 40/41 wejście od ulicy Rzeźnickiej). Na bezpłatnych ulotkach znajdują się skrócone wersje spacerów, natomiast pełne autorskie opisy tras można zobaczyć na odnowionej stronie internetowej: www.szlakpiastowski.com.pl, informacjaturystycznagniezno.pl

  Dowiedz się więcej
 • 22/09/2021 0 Komentarze
  Gniezno za pół ceny 2021

  25 - 26 września 2021 r. akcja: "Gniezno za pół ceny".

   

  Akcja w ostatni weekend września, polega na obniżce cen wybranych produktów, usług oraz atrakcji o 50%. Celem jest zachęcenie turystów odwiedzających Gniezno, jak i mieszkańców Gniezna do skorzystania z oferty turystycznej naszego miasta a także przedłużenie sezonu turystycznego w mieście oraz zaprezentowanie towarów i usług znajdujących się w ofercie Partnerów akcji.

  Akcja ta przeprowadzana jest już po raz kolejny i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń w naszym mieście. "Gniezno za pół ceny" ma pozytywny wpływ na postrzeganie naszego miasta jako miejsca przyjaznego turystom i mieszkańcom.

  Organizatorami „Gniezno za pół ceny” są Urząd Miejski w Gnieźnie i Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”.

   

  Szczegóły akcji: Wydarzenie na Facebook'u "Gniezno za pół ceny 2021"

  Dowiedz się więcej
 • 17/05/2021 0 Komentarze
  1055. rocznica Chrztu Polski

  Drugą ekspozycją, którą można oglądać w punkcie Informacji Turystycznej (Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41) jest wystawa pt: "1055. rocznica Chrztu Polski. W walorach filatelistycznych" przygotowana przez pana Wojciecha Śmieleckiego.

   

  Więcej informacji o Chrzcie księcia Mieszka I

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Audiobook na podstawie książki Mariusza Borowiaka 'Na Tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939r'.

  W naszym punkcie od dziś dostępny jest audiobook (Projektu Pierwszej Stolicy Polski, autor/studio nagrań/lektor pochodzą z Gniezna), który powstał na podstawie książki Mariusza Borowiaka 'Na Tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939r'. Mało znana historia tzw. "małego Katynia", która przez dekady była ukrywana przed Polakami. Autor książki poświęcił 15 lat nad zbieraniem materiałów, dokumentów w archiwach krajowych i zagranicznych oraz zebrał relacje naocznych świadków.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Remigiusz Szymczak - wiceprezes OT Szlak Piastowski - spoczywaj w pokoju!

  W nocy ze środy na czwartek zmarł Wiceprezes Zarządu Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski - Remigiusz Szymczak.

   

  Remiku, będzie Nam Ciebie brakowało, przede wszystkim jako kolegi, przewodnika, zawsze pogodnego człowieka, który mimo iż od lat zmagał się z chorobą to potrafił swym optymizmem obdarzać innych.
  Spoczywaj w pokoju...
  Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Nowa publikacja w OT "Szlak Piastowski" - " Dzieje gnieźnieńskiego rzemiosła cechowego"

  Publikacja dostępna jest w twardej oraz miękkiej oprawie w naszym punkcie: ul. Chrobrego 40/41 (Stary Ratusz, wejście od ul. Rzeźnickiej). Książka została napisana przez Marka Szczepaniaka, kierownika gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego. Publikacja powstała w ramach przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania pierwszego statutu cechowi krawców, co symbolicznie uznano za początek rzemiosła w Gnieźnie. Zapraszamy !

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Nowe gadżety promujące Gniezno w Informacji Turystycznej!

  Gama produktów promujących miasto Gniezna poszerza się!

  Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" przygotowała na ten sezon sporo nowości!

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  Dzieciaki na szlaki - nowy przewodnik

  Najważniejsze wydarzenia z historii Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, kultura i sztuka, ciekawostki oraz niezwykłe miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Wszystko to, wraz z barwnymi ilustracjami i opisami ujęto w przewodniku dla najmłodszych podróżników po powiecie gnieźnieńskim, wydanym właśnie przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  "Pożar który zmienił Gniezno"

  Wycieczka z miłośnikiem Gniezna Rafałem Wichniewiczem, 27 maja br. - pt: "Pożar który zmienił Gniezno" - to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach akcji darmowego poznawania miasta i Szlaku Piastowskiego.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 - Trakt Królewski - aplikacja "Królika Goń" 0 Komentarze
  Trakt Królewski - aplikacja "Królika Goń"

  Mamy dobrą wiadomości dla miłośników gier i gnieźnieńskiego Traktu Królewskiego! Bezpłatna aplikacja mobilna "Królika Goń" jest już dostępna w sklepach GooglePlay i Appstore. Pobierajcie i bawcie się dobrze!  :)

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  W dniu 08.02.2018 - Rozpoczęliśmy kurs dla przewodników po Szlaku Piastowskim

  Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” jest organizatorem kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim. Do kursu zakwalifikowano 21 osób. Kurs odbywa się na preferencyjnych warunkach finansowych, ponieważ OT „Szlak Piastowski” organizuje kurs non profit, nie czerpiąc żadnego zysku, a osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu społecznie wykonują pracę na rzecz kursu. Dodatkowo kurs dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

  Dowiedz się więcej
 • 15/04/2021 0 Komentarze
  „XIX – wieczne Gniezno”

  Projekt „XIX - wieczne Gniezno” ma na celu na przybliżenie innego, niż piastowski, historycznego rozwoju miasta. Niniejsze przedsięwzięcie realizowane jest w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Gniezna na rok 2016. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 30 tyś. zł

  Dowiedz się więcej